Aralık Ayı: Mevlana, Mehmet Akif, Noel Baba

Aralık ayı toplumdaki değerler savrulmasının en yoğun yaşandığı aydır. Zaman içerisinde gerçekleşen olaylarla anlam kazanır ve zamana bu vesileyle değer verilir. Aralık ayı genel olarak yıl sonu, yılın özetini belirten haberlerin, magazin camiasının yılbaşı tatilini nerede geçireceği ile ilgili haberlerin yayıldığı aydır.

Aralık ayında çocuklarımız, kırmızı ve beyaz giysilerin içerisinde uzun sakallı ve yüzü kıyafetinden dolayı tam seçilemeyen bir ihtiyarı beklemeye koşullandırıldı. Bu ihtiyar o kadar sevimli gösterilmektedir ki evlere hediyelerle geliyor, çocukların elinden tutarak onları tatillere götürüyor. Alışveriş merkezlerinde mağazaların önünde bekliyor ve insanları tebessümle mağazanın içine davet ediyor.

Çocuklar, Noel Baba'ya ulaşmak için, onun elinden tutmak için yarışıyor ve neredeyse kendisi Noel Baba kıyafetiyle küçücük yaşına rağmen Noel'i kişiliği ile bütünleştiriyor.

Ah çocuklarım, gençlerim sana ne yaptılar da kendi dedeni unutturup başkalarının babalarını, dedelerini beyninin içine , kalbinin içine yerleştirdiler. Burada hatanın tamamı Noelcilerin midir? Seni onların kucağına kim attı. Bizim koca koca hocalarımız, eğitimcilerimiz, ana ve babalarımız biliyor mudur ki aralık ayının sadece Noel ayı olmadığını?

Dostlar, aralık ayı dünyaca meşhur İslam mütefekkiri, aşk ve teslimiyet timsalini, Mevlana'yı anma ve anlama ayıdır. Mevlana 17 Aralık'ta Rahman-ı rahmana kavuşmuştur. Aralık bu anlamda aşkın ve vuslatın yaşandığı bir aydır. Şehevi ve hayvani aşkın kol gezdiği günümüzde gerçek aşkın anlaşılması için bir fırsattır aralık ayı ve Mevlana'nın vuslatı. Belh'te başlayıp İran'a, oradan Mekke ve Medine'ye ve nihayet Konya'ya uzanan İslami ve insani yürüyüşün sahibi nedense Aralık ayında sadece kültür Bakanlığı'nın ve Konya Belediyesinin Şeb-i Arus kutlamalarıyla anılmaktadır.

mevlana1.jpg

Benim çocuğun neden bu ayda Mevlana'nın hediyelerle evine gelmesini beklememektedir.

Yine Sadece 12 Mart ve 18 Mart'ta hatırlanan koca şair Mehmet Akif Ersoy, aralık  ayında hatırlanmalıdır. Mehmet Akif Ersoy'un milli mücadelemizin sembolleşmesindeki önemini ifade etmeye gerek var mıdır? Mehmet Akif, tam bir babadır, tam bir dededir. Çocuklarımız, gençlerimiz neden bu büyük insanın hayaliyle yaşamaz? 

Asım için tüm gönlüyle ve samimiyetiyle gençlik modeli oluşturan Akif'imiz, Asımlardan gereken ilgiyi görmelidir. 27 Aralık Mehmet Akif Ersoy'un vefat tarihidir. Televizyonlarda Noeller kol gezerken, çocuklarımıza zorla Noel Baba sevgisi aşılanırken Aralık ayında kış uykusuna yatan büyükleredir feryadımız. Akif'in şiirleri dillerden düşmemeli ve Asım2ın nesli şahsiyetinin ve sorumluluğunun gereklerini yerine getirmelidir.

mehmet-akif-ersoy.jpg

Artık milli bir duruş sergileme vaktidir. Artık Noel varsa ben ve ailem yokuz, iradesini sergileme vaktidir. Zaten ne olduysa bu asil millete duyarsızlığı ve boş vermişliği yüzünden olmuştur. Yıl başı bizim için bir takvim yılının sona ermesinden ve yeni bir yılın başlamasından başka bir anlam ifade etmemektedir. Bundan dolayı da bu günlerde bizim hayatımızda birilerinin Noel Babasını sevindirecek, Mevlanamızı ve Akifimizi üzecek bir değişiklik olmamalıdır.  Milli seferberlik sadece terör örgütlerine karşı verilmemelidir. Asıl seferberlik kültür ve değerler emperyalizmine karşı verilmelidir.

 Noel Baba sizin olsun, bana Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Mehmet Akif Ersoy yeter

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.