Arınç Sincan'da Balans Ayarı Verdi!

Arınç Sincan'da Balans Ayarı Verdi!

Arınç, “15 aylık bir parti hepsinin defterini dürdü, 2002'de” dedi.

Arınç, Sincan Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Sincan İlçe Kongresi'nde bir konuşma yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "3 ve 4 Şubat günü, burada Sincan’ın caddesinden büyük bir gürültüyle tankları geçirdiler, namlusunu halka, caminin minaresine yöneltmiş tanklarla inanmış milletimize korku salmak istediler" dedi.

Ecevit’in başına miğfer giydirildiğini, afişlerinin tüm sokaklara asıldığını, Erbakan’ın ise kötülenmeye çalışıldığını dile getiren Arınç, sonunda birilerinin koalisyonu bozduğunu ve erken seçim kararı almak istediğini fakat Ecevit'in erken seçim kararını alamadığını kaydetti.

Arınç, "O günkü bir koalisyon hükümetinde sadece başbakan yardımcısı olarak bulunan ama sözüyle dirayetiyle inancıyla Kıbrıs’a çıkarma harekatını başlatan rahmetli Erbakan Hocamızdı. Ona bütün Türkiye ne kadar sahip çıktı bilmiyorum ama Sincan her şeyiyle sahip çıktı" diye konuştu.

1997 yılında yine acı bir olay yaşandığını, 1995’te Refah Partisinin birinci parti olduğunu ve ANAVATAN ile hükümet kurmak istediklerini ancak kurdurulmadığını ifade eden Arınç, daha sonrasında REFAHYOL hükümetinin kurulduğunu hatırlattı.

İlk 6 ayda hem ekonomik hem siyasi anlamda "muhteşem" işler yapıldığını söyleyen Arınç, kendilerinin başarılı olduğunun görüldüğünü ve bundan korkulduğunu dile getirdi.

Arınç, 28 Şubat'ta, milletin oylarıyla seçilmiş hükümeti, tank paletleriyle Milli Güvenlik Kurulu toplantılarıyla aczmendi gösterileriyle basit, kötü bir Türk filmine çevirdiklerini, bu senaryonun sonunun Türkiye'de inanan insanlara baskı olarak geldiğini dile getirdi.

Ticari firmaların iflas ettirildiğini, imam hatip liselerinin orta kısımlarının kapatıldığını, Kur'an kurslarının çocuksuz, gençsiz bırakıldığını, insanların kılık ve kıyafetleriyle düşman hale getirildiğini, üniversitelerin karabasan gibi olduğunu, çocukların ruhsal, psikolojik buhranlar geçirdiğini, başörtüsünün hınçla çekilip alındığını ifade eden Arınç, "Bunlar unutulacak şeyler değil. Hamdolsun millet, 2001'de partisini kurdu, 15 ay sonra seçimlere soktu. 15 aylık bir parti hepsinin defterini dürdü, tek başına 2002'de yüzde 36 ile iktidara geldi" diye konuştu.

Seçimi kazandıktan sonra, gazetecilerin sorusu üzerine, "Demokraside balans ayarı topla tüfekle olmaz, seçimle ve sandıkla olur" dediğini anımsatan Arınç, Sincan'ı cezalandıranların gittiğini, "tertemiz" AK Parti'nin iktidara geldiğini belirterek "İşte balans ayarı bu" ifadesini kullandı.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.