1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Atamaları engellyen genelge, yürürlükten kaldırılıyor mu?
Atamaları engellyen genelge, yürürlükten kaldırılıyor mu?

Atamaları engellyen genelge, yürürlükten kaldırılıyor mu?

Geçici Bakanlar Kurulu'nun yapacağı atamalara sınırlama getiren 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi kaldırılmalıdır

A+A-

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirlen milltvekili seçimleri sonrasında hiçbir parti tek başına iktidar olamaması üzerine erken seçim kararı alındı ve Ağustos ayında geçici bir hükümet kuruldu.

BU süreçte uygunsuz atamaların yapılmaması için 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi kamudaki atamalara bazı sınırlamalar getirilmiş ve hem iktidar partisinin hem de muhalefet partilerinin partizanca atama yapmaları engellenmişti.

Ancak şuanki geçici Bakanlar Kurulu, muhalefet partilerinin görev almaması nedeniyle atanan bürokratlar ve AKPartili vekillerden oluşmaktadır.

Dolaysıyla, 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesinin yürürlüğe konulma sebepleri ortadan kalkmıştır. Birr çok atama işlemini kilitleyen bu genelgenin yürürlükten kaldırılması gerekmektedir.

1 Kasım 2015 seçimlerinin sonuçları belli olmuştur. Ak Parti tek başına iktidar olabileceği için, yeni hükümetin kurulma işlemleri beklenmeden, kamudaki atama işlemlerini durduran 2015/9 sayılı Genelge, yeni bir Başbakanlık Genelgesiyle kaldırılmalıdır. Genelgenin kalkması için bir kanuna veya Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç bulunmamaktadır. Başbakan Davutoğlu imzalayacağı yeni bir Genelgeyle, eski Genelgeyi yürürlükten kaldırabilir.

 Memurlar.Net 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.