Avcı'dan Karma Eğitim Açıklaması

Avcı'dan Karma Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Habertürk TV Ankara Temsilcisi Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı. Avcı, Milli Eğitim'deki son düzenlemeleri ve müfredata ilişkin çıkan tartışmaları yorumladı.

Bakan Avcı'nın açıklamalarından satır başları:

4 temel konuda şura yapıyoruz, yüzlerce değişiklik talebi geliyor; demek ki toplumsal bir talep var. Milli Eğitim şurasının gündemi sansasyonel tartışmalarla bulandırılmaya çalışıldı. Şurada alınan kararlar tavsiye kararıdır. Her aile bir şekilde Milli Eğitim ile irtibatta, Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşuyuz. Okul güvenliği, öğretmen-yönetici niteliğinin artırılması, ders çizelgeleri konusunu belirledik.

KARMA EĞİTİM TARTIŞMASI


Mevzuata göre kız veya erkek okulu açmaya engel yok: Bugünkü mevzuatımıza göre, kız veya erkek okulu açmaya engel bir durum yok. Bizim eğitim şuramızın gündeminde karma eğitimin kaldırılması ile ilgili bir gündem maddesi yok. Ama gündeme geldi. Şu anda karma eğitim zorunluluğu diye bir şey söz konusu değil. Çünkü bizim kız meslek liselerimiz zaten var. Mevcut da vardı, biz de ilave ettik. Kız anadolu liselerimiz de var. Anadolu kız imam hatip liseleri var. Karma eğitim zaten zorunlu değil. Çocuğunu imam hatiplere veya kız liselerine göndermek isteyen aileler gönderiyor ama bunların sayısı yetmiyor, artmasını isteyebilirsiniz. Bazen geçici olarak bir okulun binası yapılıyor, bazı okulların içinde o okula yer ayırıyoruz ve binası yapıldığında taşınıyor. Bizim kız meslek, imam hatip liselerimiz vs. var. Sayısının artmasını isteyen veliler de var. Aslında karma eğitim konusunu gündeme getiren arkadaşlar da tamamen kızlar ve erkekler ayrılsın demiyorlar. Bu konuda bazı dayatmalar var, bundan 15-20 sene önce çıkarılan bir genelgeyle sanırım, bu kurslara mutlaka erkekler de getirilsin denmiş. Yoksa onlar da karma eğitim büsbütün ortadan kalksın denmiyor.

Haber Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.