Avcı'dan, MEB'deki Algı Operasyonuna Veto

Avcı'dan, MEB'deki Algı Operasyonuna Veto

Bakan Avcı'dan, MEB Algı Operasyonlarına Veto

Geçtiğimiz günlerde, kendilerini kamu haber sitesi olarak gören bazı internet sitelerinde, karanlık mahfillerde yazılmış bir planın hayata geçirilmesi amacıyla adımlar atılmaya çalışılmıştı.

Amaç; son zamanların meşhur deyimiyle kamuoyunda "Algı Operasyonu" yapmaktı. 

Önce MEB tarafından bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin değişeceği haberleri gündeme getirildi.

Sadece bir kaç il ve ilçe milli eğitim müdürü düzeyinde gerçekleşen ve sıradan bir olay olan hadise, büyük bir değişiklik yapılacak gibi yansıtılmış, aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerimizin de yer aldığı oldukça geniş bir isim listesi verilmişti.

O günlerde, biz de konunun üzerine gitmiş, böyle bir çalışmanın olmadığını, olayın bir algı operasyonu oluşturma gayretinden ibaret olduğunu dile getirmiştik. 

Görevden alma haberlerine en sert tepkiyi MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin göstermiş, şöyle demişti: "Biz müdürlerimizi tanırız ve bu tür şartlandırma operasyonlarına bakmayız. Sizi kim görevden alabilir? Sizler bizim özenle seçtiğimiz müdürlerimizsiniz, sizlerden kolayca vazgeçmemiz mümkün değil. Kulak asmayın, işinize devam edin. Bakanımız Nabi Avcı'nın talimatları doğrultusunda doğruluktan ve adaletten ayrılmayın" 

Benzer bir desteği, geçtiğimiz günlerde 81 il müdürünün katılımıyla yapılan müdürler toplantısında bizzat Bakan Nabi Avcı vermiştir. Bakan Avcı, Sayın Müsteşar'ın sözlerinin aynısını tekrar etmiş, İl Müdürlerinin sonuna kadar yanında oldukalrını, bu tür görevden alma haberlerine itibar etmemeleri gerektiğini söylemiş, ayrıca bu tür haberleri servis eden çevrelerden de duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir.

MEB teşkilatının yönetici kadrolarında, şüphesiz görevine layık olmayan, bulunduğu makamı şahsi çıkarları için kullanmaya çalışan kişiler olabilir. Ancak bu tür kişiler için mücadelede olması gereken, bu durumlarla ilgili bilgi ve belgeleri, devletimizin gerekli birimlerine ulaştırmak şeklinde olmalıdır.

Sonuç olarak sayın Bakan da; birilerine çamur atmaya çalışan, bazı küçük konuları cımbızla çekerek birilerini zor durumda bırakmaya çalışanlardan, il müdürlerini hedef gösteren çevrelerden rahatsızdır. Muhtemelen, Sayın Bakan önümüzdeki günlerde, bu tür haberleri kimlerin ne amaçla çıkardığını araştıracak, sorumlulardan, ucu nereye kadar giderse gitsin hesap soracaktır. 

Ancak görüyoruz ki, birileri hala bu tür haberlerden medet ummakta, yine bazı şeyler ortaya atarak bazı il müdürlerimizi kamuoyu nezdinde zor durumda bırakmaya çalışmaktadırlar. 

24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlanacağı günlerde, eğitimciler olarak, bu tür bel altı haberlere itibar etmemeli, öğretmenlerimizin ve eğitimcilerimizin, toplumda hak ettiği saygın konuma gelmesi için neler yapılmalı, onu düşünmeli, onun çabasını göstermeliyiz. 

Buradan şunu ifade ediyoruz ki; bu tür operasyonel iş yapma sevdasında olanların bozuk fikirleri kendi ayaklarına dolanacak, hevesleri kursaklarında kalacaktır. 

Sami Aydoğan

MemurPostasi.Com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.