Avrasya Tüneli Projesi'nin yüzde 35'i tamamlandı

Avrasya Tüneli Projesi'nin yüzde 35'i tamamlandı

Avrasya Tüneli Projesi'nin deniz tabanının altında devam eden çalışmasında yüzde 35'lik kısım tamamlandı.

Asya ve Avrupa'yı ilk defa deniz tabanının altından karayoluyla birbirine bağlayacak projenin çalışmaları yer altında ve yüzeyde devam ediyor.

TÜNELİN TOPLAM UZUNLUĞU 5 BİN 400 METRE

Toplam tünel uzunluğu 5 bin 400 metre olan projenin Boğazın altında kalan kısmı 3 bin 340 metre. Bağlantı yollarıyla toplamda 14 bin 600 metrelik uzunluğa sahip olacak Avrasya Tüneli Projesi’nin en derin noktası, İstanbul Boğazı'nın 106,4 metre derinliğinde yer alacak.

PROJEDE TOPLAM 91 İŞ MAKİNESİ KULLANILIYOR

Mavi ve beyaz yakalı toplam personel sayısı bin 310'a ulaşan projede, deniz tabanının altındaki tünelde tek vardiyada 40 kişi, bağlantı yolu tünellerinde ise tek vardiyada 50 kişi çalışıyor. Şantiyelerde çalışmalar 24 saat boyunca devam ediyor. Projede toplam 91 iş makinesi kullanılırken, bunun 17'si ekskavatör, 15'i vinç, 6'sı ise kamyon olarak sıralanıyor.

PROJENİN BEL KEMİĞİ: TIRTIL

Projenin belkemiğini ise "Tırtıl" adı verilen 120 metre uzunluğundaki dev Tunnel Boring Machine (TBM) makinesinin çalışmaları oluşturuyor. Doğal afetlere karşı dayanıklı olarak inşa edilen tünelin 13,7 metre kazı çapına sahip enini tamamen kaplayan araç, İstanbul Boğazı'nın tabanının altından toprağı kazarak iç çeperi inşa ediyor. Tırtıl'ın, uzunluğu ve modern kazı ve segman yerleştirme biçimleriyle Türkiye'deki en üstün kazı makinesi olduğu belirtiliyor.

İŞ KAZASI MEYDANA GELMEDİ

Yetkililer, projenin şantiyelerinde şu ana kadar, ölüme ya da ciddi yaralanmaya sebebiyet verecek bir iş kazası meydana gelmediğini söyledi. İş güvenliği uyarı levhalarının sıklıkla kullanıldığı şantiyede personelin düzenli olarak denetlendiği belirtildi.

TEMELİ 26 ŞUBAT 2011'DE ATILMIŞTI

Temeli 26 Şubat 2011'de atılan Avrasya Tüneli’nin tasarım, inşaat ve 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesi, Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E&C’nin kurduğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ (ATAŞ) tarafından Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek. Proje için 1,3 milyar dolar yatırım yapılacak.

PROJEYLE 100 DAKİKALIK ULAŞIM SÜRESİ 15 DAKİKAYA İNECEK

Avrasya Tüneli geçiş ücreti, otomobiller için 4 dolar+KDV ve minibüsler için 6 dolar+KDV tutarı karşılığı Türk Lirası olacak. Avrasya Tüneli, yoğun trafiğin etkili olduğu İstanbul'da yolculuk süresini önemli ölçüde azaltarak, Asya ve Avrupa yakaları arasında 100 dakikaya varan ulaşım süresini 15 dakikaya kadar indirmeyi amaçlıyor.

ensonhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.