Avrupa CIA'nın işkence raporundan rahatsız

Avrupa CIA'nın işkence raporundan rahatsız

Avrupa Parlamentosu'nda, (AP) ABD Senatosu'nun Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) işkencelerini içeren raporu tartışıldı.

AP Genel Kurulunda düzenlenen oturumda parlamenterler, terörizmle mücadele ederken temel değerlerin çiğnenmesinin "kabul edilemez" olduğunu vurguladı.

İtalyan parlamenter ve Avrupa Konseyi İtalya Dönem Başkanlığı temsilcisi Benedetto Della Vedova, terörle mücadelede ABD'nin Avrupa Birliğinin (AB) önemli bir ortağı olduğunu belirterek, "AB, işkencenin ve gayri insani muamelelerin yasaklanmasını taahhüt etmiştir. ABD Başkanı Barack Obama da göreve gelir gelmez işkenceyi yasaklamıştır" dedi.

"İŞKENCE BİR SUÇTUR"

Avrupa Komisyonunun içişlerden sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos ise terörizmle mücadele için gösterilen çabaların uluslararası hukuka uygun olması gerektiğinin altını çizdi. Avramopoulos "Bu yalnızca kötü değil, aynı zamanda bir suçtur. İşkence asla kullanılmamalıdır" diye konuştu.

AP Genel Kurulan konuşan Alman parlamenter Monika Hohlmeier de işkencenin ve sert sorgu yöntemlerinin savunulamayacağını belirterek, "Kişilerin temel hakları kutsaldır ve çiğnenemez" ifadesini kullandı.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin, CIA'nın 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair açıkladığı raporunda, CIA’nın uluslararası yasalara uymaksızın yakaladığı esirlere zarar verme ve acı çektirme taktikleri uyguladığı vurgulanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.