Bakan Avcı, Din Dersini Seçmeli Mi Yapacak?

Bakan Avcı, Din Dersini Seçmeli Mi Yapacak?

Bakan Avcı, Din Dersini Seçmeli Mi Yapacak?

 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kanal 7’de Yayınlanan Başkent Kulisi Programında Mehmet Acet’in konuğu oldu.

Bakan Avcı, Kanal 7’de yayınlanan Başkent Kulisi Programında eğitim gündemini değerlendirdi.

Bakan Avcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), zorunlu Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersleri dolayısıyla Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiğine karar vermesiyle ilgili olarak ‘Gerekli savunmamızı yaptık. Dosya büyük divanda’ dedi. 

Bakan Avcı, “AİHM’den önce din dersini kendi içimizde tartışmalıyız. Kendimizi ikna edebilmiş miyiz? Buna bakmalıyız. 1982 Anayasası ile birlikte din dersi okullarda okutuluyor. Bu belli bir dinin ya da mezhebin dersi olarak değil, din kültürü dersi olarak ilgili maddede geçiyor. Fakat işleyiş böyle olmamış. Bunu kendi yapımıza uygun bir biçime sokmalıyız. Çoğulculukla ilgili düzenlemelerin üzerine gitmeliyiz. Bu konuda adımlar attık. Bunlar yeterli bulunmuyor. Herkes dinini, mezhebini ve başka inanış biçimlerini seçebileceği dersler üzerinden öğrensin istiyoruz.” dedi.

Bakan Avcı'nın bu açıklaması, kafaları karıştırdı. 

MEB Şurası'nın üzerinden daha 1 ay geçmemişken, Şura'da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin ilkokul 1-3. Sınıflarda verilmesi kararlaştırılırken, Sayın Avcı'nın yukarıdaki sözleri kamuoyunda "Din eğitimi konusunda seçmeli bir yapı düşündüğü" şeklinde bir algı oluşturmaktadır. 

Sayın Avcı, bir an evvel bu sözlerine bir açıklık getirmeli, MEB Şurası'nda alınan kararları en kısa sürede hayata geçirecek çalışmaların adımlarını atmalıdır diye düşünüyoruz.

www.memurpostasi.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.