Bakan Avcı'nın "Karma Eğitim" Yanılgısı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 19. Milli Eğitim Şûrası sona erdi.

Toplantıya, Bakanlık bürokratları, eğitim çevrelerinden akademisyenler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, olmak üzere yaklaşık 600 kişi katıldı. 

Şurada tartışılan en önemli konulardan biri de, Eğitim Bir-Sen tarafından gündem getirilen "Karma Eğitim Dayatmasının Kaldırılması" konusu oldu. 

Peki o talep ve gerekçesi neydi?

İşte o gerekçeye Eğitim Bir-Sen'in cevabı: 

"2001 yılında Almanya’da bütün eğitim kurumlarında karma eğitim mecburiyetinden vazgeçilirken, Türkiye’de 28 Şubat sonrası dönemin Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu tarafından özel öğretim kurumları ve dershaneler dahil bütün eğitim kurumlarında karma eğitim mecburiyeti getirilmişti. Eğitim-Bir-Sen, 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nda yer alan, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır" ibaresinin değiştirilmesi, karma eğitim dayatması yerine, demokratik, veliye ve öğrenciye seçme hakkı tanıyan bir düzenleme için şûra vesilesiyle konuyu gündeme getirdi. 

Eğitim-Bir-Sen’in, yasal düzenleme yapılarak karma eğitim mecburiyetinden vazgeçilmesi için komisyonda verdiği, “Okullarda eğitim; eğitimin türüne, ihtiyaç ve zorunluluklarına göre kız ve erkekler birlikte,  yalnızca erkek veya yalnızca kız öğrencilere yönelik olacak şekilde verilmelidir” şeklindeki önergesi, şûra gündem maddeleri arasında olmadığı gerekçesiyle genel kurula gelmesi engellendi."

Peki Sayın Bakan Ne Diyor bu talebe?

1. Gündem dışı. 

Şûranın, "öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri", "öğretmen niteliğinin arttırılması", "eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması" ve "okul güvenliği" olmak üzere 4 temel konusu bulunuyor. Her ne kadar karma eğitim konusu "okul güvenliği" ile ilişkilendirilse de, bizce tamamıyla ilgilidir. 

Ayrıca, Şûra´da alınan 179 tavsiye kararının tamamı bu 4 konuyla birebir ilgili de, sadece "Karma Eğitim Zorunluluğunun Kaldırılması" konusu mu ilgisizdir?

2. Şu anda karma eğitim zorunluluğu diye bir şey söz konusu değil.

Sayın Bakan bu sözü Haber Türk'e konuk olduğunda kendisi söylemiş. Ama aynı sözünün öncesinde ve sonrasında, aslında kendi sözünü geçersiz kılıyor. Nasıl mı? İşte Cevabı:

Önce şunu ifade ediyor Sayın Bakan: "Bizim kız meslek liselerimiz zaten var, yani bunun için bir düzenleme yapmamıza gerek yok, çünkü biz şu anda kız meslek liselerini açıyoruz, var, mevcutta vardı, biz de ilave ettik. Kız Anadolu liselerimiz de var, mevcutta vardı, biz de ilave ettik. Anadolu kız imam hatip liseleri, mevcutta vardı, biz de ilave ettik. Karma eğitim zorunlu değil."

Sonra itiraf geliyor: "Ankara’da bir tane yok kız imam hatip ve bana çok ciddi talepler geliyor Ankara’da, bizzat Meclisten milletvekilleri arkadaşlarımızdan, ya Ankara’da biz çocuklarımızı göndermek istiyoruz bir kız imam hatip lisesi yok diye söyleniyor. Tamam, Ankara’da da yerini filan bulduk, inşallah orada da bir kız imam hatip lisesi açacağız."

Aslında mesele çok açık. 

Benim kız çocuğum var. Derslerinde de oldukça başarılı. Ben sıradan bir vatandaş olarak, kızımın "Kız Okulunda" eğitim almasını istiyorum. 

Sayın Bakan, bana neden illa bir Kız İmam Hatip Lisesini -hem de halihazırda Ankara'da bile olmayan bir okulu- adres gösteriyor. Bana, eğer çocuğum çok başarılı ise, niçin her vatandaş gibi bir Fen Lisesi, bir Sosyal Bilimler Lisesi, bir Anadolu Lisesini adres göstermiyor? Neden bir Kız Fen Lisemiz, Kız Sosyal Bilimler Lisemiz, Kız Anadolu Lisemiz yok?

Ayrıca Sayın Bakan başka bir konuşmasında, özel okulları adres gösteriyor: "Özel Kız Liseleri açılsın, çocuğunuzu oraya gönderin, engel mi var?" diyor. Peki soruyorum, Devletin en önemli görevi eğitim değil mi? Diyelim ki birileri sizin bu çağrınızı duydu ve böyle bir okul açtı. Ben çocuğumu özel okula nasıl göndereceğim? Benim bildiğim kadarıyla özel okullar paralı...

Biz, "Karma Eğitim" konusunda Sayın Bakan'ın, bazı medya kuruluşlarının ve bazı devşirme MEB bürokratlarının etkisinde kaldığını, bu çevrelerden yanlış yönlendirildiğini düşünüyoruz. 

Yoksa, milyonlarca vatandaşın bu karma eğitim dayatmasından duymuş olduğu rahatsızlığı görmemesi mümkün değil. 

Zaten "Karma Eğitim Dayatması" sıradan vatandaşları çoktan aşmış durumda. Yukarıda Sayın Bakanın kendisinin de belirttiği gibi, Mecliste Milletvekillerinin bile çözüm beklediği bir gündem oluşturmuştur. 

Sonuç olarak, "Karma Eğitim Dayatması"nın son bulması için, illa bir Şura kararı olmasına da gerek yok. “Okullarda eğitim; eğitimin türüne, ihtiyaç ve zorunluluklarına göre kız ve erkekler birlikte,  yalnızca erkek veya yalnızca kız öğrencilere yönelik olacak şekilde verilmelidir” şeklindeki basit bir cümleyle sorun kökünden halledilebilir. 

Yeter ki istenilsin...

www.memurpostasi.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.