Bakan Soylu: Alınacak 13 bin polisin 3 bini trafiğe verilecek

Bakan Soylu: Alınacak 13 bin polisin 3 bini trafiğe verilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Alınacak 13 bin polis memurunun 3 binini direkt trafiğe vereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen yıl kazalarda yoldan kaynaklanan kusurların oranının binde 8, araclardan kaynaklanan kusur oranının binde 5 olduğunu belirterek, "Yani insan dısı kusurların toplamı yuzde 1,3. Trafikte yeni hedefimiz, trafikteki insanı, insanımızın trafikteki davranısını degistirmektir." dedi.

Soylu, "Sürücülere Yönelik Güvenli Sürüş Kuralları Eğitimi" programında yaptığı konuşmada, 2002'den beri trafik konusunda atılan adımları anlattı.

Geçen yıl kazalarda yoldan kaynaklanan kusurların oranının binde 8, araclardan kaynaklanan kusur oranının binde 5 olduğuna işaret eden Soylu, "Yani insan dısı kusurların toplamı yuzde 1,3. Geri kalanın tamamı ister surucu, ister yolcu, ister yaya olsun bir sekilde insanla ilgili. Yuzde 90 insana yaslanan bu tablonun bize anlattıgı, insanımızın trafikteki davranısının, alıskanlıklarının dogru olmadıgını ve bunları degistirmek icin calısmamız gerektigidir. Yani trafikte yeni hedefimiz, trafikteki insanı, insanımızın trafikteki davranısını degistirmektir." diye konuştu.

Bakanlığın trafik güvenliğini sağlamak için hazırladığı politika belgesinin olumlu sonucları olduğunu vurgulayan Soylu, geçen yıl bir onceki yıla gore, motorlu arac sayısı yuzde 5,4 artarak 22 milyon 218 bin 945'e ulaşmasına rağmen olumlu ve yaralanmalı kaza sayısının yuzde 1,5 azalarak 182 bin 424 olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.

"Yüz bin araca düşen ölü sayısı yüzde 52"

Tek bir kazada çok sayıda kişinin hayatını kaybedebildiğini ve bu nedenle ölu sayısı uzerinden yapılan analizin gercegi yansıtmayabileceğini aktaran Bakan Soylu, "Ülkemize baktığımız zaman yuz bin araca dusen olu sayısında 2008 yılını 100 olarak kabul edersek 2017 sonunda ulastıgımız rakam 52'dir. Yani yarı yarıya bir azalıs soz konusudur. Yuz bin nufus basına dusen olu sayısı ise 2008'deki yuz rakamından 2017 sonu itibarıyla 74'e gerilemistir." bilgisini verdi.

Soylu, geçen yıl sonu itibarıyla olumlu-yaralanmalı trafik kazalarında surucu kusurlarının oranının yuzde 89.9, yayaların kusur oranının ise yuzde 8,5 olduğunu ifade etti.

Geçen yıl bir önceki yıla göre trafik kontrollerinde de yuzde 27,4 oranında artış sağlandığına dikkati çeken Soylu, suruculerdeki yakalanma riski duygusunun arttırdıkca kayıpların azalacagının goruldüğünü belirtti.

Soylu, Eskişehir'de yaklaşık 110 dönüm arazi üzerine kurulacak eğitim tesisinde, tespit edilen ya da gönüllü olan sürücülerin eğitime alınacaklarını anlattı.

Ticari yolcu tasımacılıgına ilişkin güzergah üzerinde ve araçların içerisinde denetimleri artırdıklarını dile getiren Soylu, gelecek hafta otobüs şirketlerinin sahipleriyle bir toplantı daha yapacaklarını bildirdi.

Çorum'dan başlatılmak üzere kaza kara noktalarında trafik kontrol noktaları kurulacağını aktaran Soylu, polislerin özellikle gece ve sabahın erken saatlerinde araç sürücüleriyle yüz yüze denetim yapacaklarını ifade etti.

Süleyman Soylu, sehirlerarası otobuslerinde sivil trafik polisleriyle geçen yıl 3 bin 628, bu yılın ilk 3 ayında ise 2 bin 836 denetim yapıldığını söyledi.

Otobüs kazalarında 12,4'lük düşüş

Tum otobus denetimlerinde yuzde 63 artıs gerceklestirdiklerini, bunun sayesinde 2017'de bir önceki yıla göre, otobus kazalarında yuzde 12,4 düşüş elde ettiklerini belirten Bakan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ayrıca otobus kazalarının yogun oldugu gece 2 sabah 8 arası yaptıgımız bu denetimler sayesinde bu periyottaki kaza sayısında yuzde 3,5, yine bu periyottaki can kayıplarında ise yuzde 11,1 oranında azalma elde ettik. Butun bu rakamlar acıkca gosteriyor ki trafikte insan unsuruna odaklanırsanız ve yine insan unsuruyla yuz yuze denetimi artırırsanız kazaları onleme anlamında daha basarılı olabiliyorsunuz."

Sürücüleri yüz yüze denetlemeyi artırmayı hedeflediklerini anlatan Soylu, araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devredilmesiyle asli görevlerine dönecek 13 bin polisten 3 bininin, teşkilata alınacak 10 bin polisten 2 bininin trafik birimlerinde görevlendirileceğini anlattı.

Personelin kullanması için yaklaşık 300 motosiklet alınacağını dile getiren Soylu, trafik polislerinin görünürlüğünü artırmak için kıyafetlerinde değişikliğe gidileceğini ifade etti.

Dün 7 bin 500 pasaport, 3 bin 500 ehliyet verildi

Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan pasaport ve sürücü belgesi işlemlerinin, 2 Nisan'da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildiğini anımsatarak "Salı günü yüzde 95'in üzerine başarıyla yaklaşık 7 bin 500 pasaport, 3 bin 500 ehliyet, 50 bin civarında da kimlik kartı nüfus idarelerinden verildi." dedi.

Hafıza kart ortaya çıktı: Emniyette 6 bin kripto

Hafıza kart ortaya çıktı: Emniyette 6 bin kripto

Milyonları ilgilendiriyor! Yeni zam yolda...

Milyonları ilgilendiriyor! Yeni zam yolda...

Müjde! Artık maaşlar kesilmeyecek

Müjde! Artık maaşlar kesilmeyecek

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.