Bakan Yıldız: İşçilere henüz ulaşılamadı

Bakan Yıldız: İşçilere henüz ulaşılamadı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: Henüz işçilere ulaşılmadı.

Bakan Taner Yıldız, Ermenek'te 3 işçinin çıkarıldığına dair haberleri yalanladı.

Mahsur işçilerin kurtarılma çalışmaları için Ermenek'te bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan çalışmalardaki son durumu aktarmak için kamera karşısına geçti.İşte o konuşmadan satır başları;

Bakan Taner Yıldız

Burada şuan 650 kişiye yakın bir ekip çalışıyor. Bu acıyı paylaşmak üzere dışarıdan bir çok kişi geliyor ancak bundan sonra yerle ilgili bazı tedbirler almak zorundayız. Bazı TV'lerde haberler çıkıyor. Şu anda bizim ulaştığımız bir kardeşimiz yok. Her açtığımız su seviyesinde karşımıza yeni bir tablo çıkabilir. Vatandaşlarımızın ümitleri ile oynamak doğru olmaz.Hassasiyetimizi gösterelim. her birimizin çok yoğun çalışmaları var.Nefeslik dediğimiz kısımda çok yoğun bir şekilde su çekimi oldu.Şuan için saat veremeyiz. Göçükten kastımızı biliyorsunuz. Tamamlayıcı maddenin aşağı girmesi ile oluyor. Şu anda yaklaşık 80 metrelere kadar indi 2. boru kısmı. Onu bu gece tamamlamaya çalışacağız.20 metrelik seviyeye gelmiş değiliz. Oradaki kot farkı bu 20 metre diye bahsettim. Orada 10 bin tondan fazla su vardı. Tahliye çalışmaları devam ediyor. Sizden ricam bakanların verdiği bilgiler dışında hiç bir bilginin dolaşmamasını sağlayalım. Bizim oradaki çalışanları da rahatlatmamız lazım. Bizim bu gece için bir öngörümüz yok.Arkadaşlar suyun arkasını görmeden bir şey söylemek gerçekci değil.

Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki maden kazasında 5'nci günde de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Az önce madendeki 18 işçiden 3'üne ulaşıldığı iddiası heyecan yarattı. Bazı kaynaklar ise madende işçilerin olduğu bölüme ulaşıldığını ileri sürüyor. İddialar madenin girişinde büyük bri heyecana neden oldu. Çalışmaların da hızlandığı gözleniyor.

Tahlisiye ekipleri içeriden çıktı. Şu anda madene UMKE ile AKUT ekipleri giriyor. İddiaya göre arama kurtarma ekipleri 'nefeslik' ve 'baca ayağı' denilen iki bölümde yürütülüyordu. Ulaşıldığı öne sürülen 3 işçinin 'Baca Ayağı' denilen bölümde yemek sırasında göçük altında kaldığı ileri sürülüyor.

İddialarla ilgili Enerji Bakanı Taner Yıldız kısa bir açıklama yaptı ve ''Bizim ağzımızdan duymadığınız sürece bu tür iddialara inanmayın'' dedi.

20 METRELİK GÖÇÜK

Dün gece, mahsur kalan işçilerin çoğunluğunun bulunduğu madenin "nefeslik" bölümünde 2-3 metrelik bir göçük meydana gelmişti. Küçük göçük, bugün daha da büyüdü ve 20 metrelik bir alanı etkiledi. Arama kurtarma faaliyetinin devam edebilmesi için göçükte kalaslarla "domuz damı" denilen güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu arada, madenin "baca ayağı" denilen bölümündeki çalışmalar neticesinde buradaki biriken suyun tahliye edildiği öğrenildi.

Star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.