Bakan Yılmaz'dan Öğretmen Mülakat Komisyonlarına Müdahale

Bakan Yılmaz'dan Öğretmen Mülakat Komisyonlarına Müdahale

Bakan İsmet Yılmaz'ın; tüm mülakat komisyonlarına adaletli bir şekilde not vermeleri için talimat verdiği, öğretmen mülakatları konusunun sulandırılmasına izin vermeyeceği iddia ediliyor. 

Öğretmen Mülakatları bugün başladı. Mülakatlar öncesinde bir internet sitesinde “Öğretmen seçiminde akıl almaz skandal” başlıklı haber gündemi alt üst etmişti. 

Haberde; öğretmen mülakatları öncesinde ölçme değerlendirme sınav hizmetlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Muammer Yıldız başkanlığında yapılan toplantıda bir müsteşar yardımcısının komisyonlara Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık kaynaklı torpil listesi verdiği, Muammer Yıldız'ın bunu kabul etmediği iddia edilmişti. 

Haber sonrasında sert tepki gösterilmiş, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da tepki göstermiş, bakanlıktan açıklama beklediğini ifade etmişti. 

MEB O HABERİ YALANLAMIŞTI

MEB, twitter hesabından yaptığı açıklamada iddiaları reddetmiş, şu bilgilere yer vermişti:

1. Dün bir internet sitesinde “Öğretmen seçiminde akıl almaz skandal” başlıklı habere ilişkin olarak; toplantının yeri başta olmak üzere iddiaların tamamı kaos üretmek ve güveni zedelemek amacıyla kurgulanmıştır.

2. Sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili mülakat süreci belirlenen usul ve yöntemlere göre yapılacaktır. Eğitim ailemize katmak için sabırsızlıkla beklediğimiz yeni çalışma arkadaşlarımızın seçimi için Bakanlığımız, gerekli bütün önlemleri almıştır.

3. Geleceğimizi emanet ettiğimiz, eğitimin temel taşı öğretmenlerimize ve öğretmenlik mesleğinin kutsallığına gölge düşürmeyi amaçlayan bu ve benzeri haberlere itibar edilmemesini önemle rica ederiz.

4. Sözlü sınavlar boyunca şaibeye meydan verecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyecektir. Bu asılsız iddialarla ilgili olarak yargı süreci başlatılacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Başta öğretmen adaylarımız olmak üzere kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABER SONRASINDA MEB'DE GÖREVDEN ALMA DEPREMİ YAŞANDI

Bu haberler sonrasında, aradan 24 saat geçmeden MEB'de 2 müsteşar yardımcısı görevden alındı. 

Her ne kadar görevden alınan müsteşar yardımcılarının isimleri, yukarıda habere konu olan isimler (Müsteşar yardımcısı Ercan Demirci ve Mustafa Hilmi Çolakoğlu) olmasa da görevden almaların söz konusu haberlerin hemen sonrasında yaşanması bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. 

+-3 PUAN UYGULAMASI

Öğretmen mülakatları öncesinde, güvenlik soruşturması sonrasında sıkıntılı olmayan adaylar için +3 -3 puan uygulamasının yapılacağı kamuoyuna yansımıştı. 

Bu konu MEB tarafından yalanlanmadı. 

Görülüyor ki, öğretmen mülakatlarında bu tür bir uygulama gerçekleştirilecek. 

Biz önceki yazılarımızda olduğu gibi, bu uygulamanın da haksızlıklara neden olabileceğini ifade ediyoruz.

Çünkü; +-3 puan demek; toplamda 6 puan demektir. 1 puanın bile binlerce adayı geride bırakacağı düşünüldüğünde 6 puanlık bir farkın nelere sebep vereceği ortadadır. 

BAKAN YILMAZ'DAN ÖĞRETMEN MÜLAKATLARINA MÜDAHALE

Tüm bunlara rağmen, Bakan Yılmaz'ın öğretmen mülakatları konusunun bu şekilde gündeme gelmesinden rahatsız olduğu anlaşılıyor. 

İddialara göre Bakan Yılmaz'ın talimatıyla, öğretmen mülakatlarının yapılacağı illerde görevlendirilen MEB Daire Başkanlarında değişikliğe gidildi. Bazı daire başkanlarının yeri değiştirilirken, bazı daire başkanlarına yeni görev verildi.

Bakan İsmet Yılmaz'ın; tüm mülakat komisyonlarına adaletli bir şekilde not vermeleri için talimat verdiği, öğretmen mülakatları konusunun sulandırılmasına izin vermeyeceği iddia ediliyor. 

İDDİALARI HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ

Sonuç olarak, bugün başlayan ve 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için mülakatlara girecek olan 60 bin öğretmen adayının yaşayacakları gizlenemeyecek. 

Mülakatlarda torpilli puanlar verilmişse - verilecekse er veya geç ortaya çıkacaktır. 

Memurpostasi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.