1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar
Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilere değerlendirmelerde bulundu

A+A-

İşte o konuşmadan satır başları

15 Temmuz Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Korkusuzca tankların önüne çıkan bütün milletimizi tebrik ediyorum. Muhteşem bir direniş destanıydı. Bu zaferi bize bahşeden bütün milletimize teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bu destan nesilden nesile aktarılacaktır. 

AYDINLIK BİR TÜRKİYE'YE UYANDIK

İlk andan itibaren bu girişime direnen medya kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Darbeye karşı duran bütün siyasi partilerimize yürekten teşekkür ediyoruz. İlk andan itibaren büyük bir kararlılıkla yollara düşen sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. En ufak bir tereddüt göstermeden, gerekli talimatları verin ve millete buyurun meydanlara geçin diyen Cumhurbaşkanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. O gece dedik ki bu gece belki çok karanlık olacak ama yarın aydınlık bir Türkiye'ye uyanacağız. Dediğimiz gibi de oldu.

DARBECİLER NE İSTEDİYSE TAM TERSİ OLDU

FETÖ bu darbe girişimi ile bir kutuplaşma hatta iç savaşı amaçladı. Ama onların amaçladıklarının tam tersi olacak. Bunlar bu darbe ortamı ile siyasette önlenemez bir çatışma ortamı istediler onun da tam tersi oldu. 4 parti ortak bir bildiri yayınlayıp darbeye karşı durdular. Bugün sayın Başbakanımız muhalefet liderlerini ziyaret edecek. Bu bizim bu süreçteki iyi niyetimizin bir göstergesidir. 

DAHA GÜÇLÜ BİR EKONOMİ GÖRECEĞİZ

Türkiye'de daha demokratik, daha şeffaf önemli bir fırsat önümüze çıkıyor Türkiye darbecilerin istediğinin tam tersi bir yönde ilerliyor. Bunlar yine darbe girişimi ile ekonomiyi hedef aldılar ama ekonomimiz bunu çok az hasarla atlattı. Bütün göstergeler yine pozitif yönde yükselişe geçti. Bunlar çeşitli vesilelerle, bir takım derecelendirme kuruluşları üzerinde lobi faaliyetleri yaparak 'Türk ekonomisi kötüye gidiyor' algısı yaratmaya çalışacaklar. Ama Türkiye ekonomisi iyi bir yolda yoluna devam ediyor. Bundan sonra daha güçlü bir Türkiye ekonomisi göreceğiz.

UZMAN ORDU HAZIRLIĞI

Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı sağlayacak adımlardan birisi TSK'nın darbe sonrası yeniden yapılanmasını sağlayan 669 nolu KHK'nın sağladığı imkanlardır. Bu darbe teşebbüsü neyi hedefliyorsa tam tersi oldu, olmaya devam edecek. TSK'nın yeniden yapılanmasıyla ilgili gelişmeleri, çok iyi hazırlanmış, çok iyi planlanmış bir çalışmanın sonucu.Sivil iradenin daha güçlü olması. YAŞ'ın sivilleşmesi bu yönde atılmış adımlardan birisidir. Yeni düzenlemeler silah günün tek bir elde toplanmasını önlemek için atılan adımlardır. Bu bakımdan, Jandarma ve Sahil Güveliğin İçişleri Bakanlığı'na, Kuvvet Komutanlığının Milli Savunma Bakanlığı'na ve Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanı'na bağlanması bu yönde atılmış adımdır. Askeri okulların kapatılması sağlanmış, TSK'ya gelişin farklı yönlerden sağlanmasının adımları atılmıştır. Uzman bir orduya geçilmesi için hazırlıklar yapılmaktadır. 

TSK ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR KURULUŞ HALİNE GETİRİLECEK

Buradan hiç kimse yanlış polemikler çıkarmasın. Buradaki tek amaç TSK'nın darbe için kullanılmasının önüne geçmek. Görüyoruz ki Türkiye'de darbelere zemin hazırlayan bir sistem var. İstiyoruz ki TSK'yı o kadar açık bir hale getirelim ki hiç bir şer odağı darbe yapmayı aklından bile geçirmesin. TSK yeniden modernize edilerek çok daha güçlenerek gözde bir kuruluş haline getirilecektir.

BİR YILDA TAMAMLAYACAĞIZ

Türkiye'deki kamu yönetiminin işleyişinin demokratikleşmesi, sivilleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Kamu diplomasisi vatandaşlara açık hale getirilecektir. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat.Önümüzdeki 1 yıllık süre içerisinde Türkiye'deki bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız. Birisi normalleşmedir. Ama şimdi bunu ne unutturacağız, ne tamamen bununla meşgul olacağız. OHAL millete karşı yapılmış bir OHAL değil, devlet içindeki çetelere karşı yapılan bir OHAL'di. Süratle normalleşmeyi sağlayacağız.Yapısal reformların sağlanması. 65. Hükümet'in almış olduğu kararlar uygulanmaya devam edilecek. Ekonomi, siyasal hayatı daha ileri bir seviyeye yükseltilecek. Türkiye'de yatırım ortamının geliştirilmesi, yüksek teknoloji ürünleri ve istihdam alanının genişletilmesi için çalışmalar sürdürülecektir. Bölgesel sorunların azaltılmasına ilişkin dış politikada yeni açılmalar çerçevesinde Türkiye'nin düşmanlarını azaltıp, dostlarını çoğaltacağız. 

ÇETE REİSİ ELE GEÇİRİLECEK

37 kişilik bir timin arama çalışmaları sona gelinmektedir. Bu timin içerisindeki herkes gönüllü, seçme olarak oluşturulmuş ama planları yapanları yapanların üzerinde bir plan yapıcı olduğunu unutmuşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın kılına zarar gelmeden bu suikast başarısız olmuş. Gece yapılan operasyonlar sırasında 11 kişi yakalandı. 37 kişiden 36'sı yakalandı. Sadece 1 astsubay aranıyor, onu da yakalayacağız. O Pensilvanya'daki çete reisi de güvenlik güçlerinin eline geçecektir. 

ALMANYA'YA ÇOK SERT TEPKİ

Köln şehrinde fevkalede görkemli bir miting düzenlendi.Alanı dolduranlara çok teşekkür ediyorum. Ancak maalesef Alman makamlarının çifte standartlarını da görmezden gelemeyiz.Şimdiye kadar Türkiye'nin aradığı 4500 teröristle ilgili dava var. Ayrıca NSU davası var biliyorsunuz, bu yıllardır devam ediyor. Bunlar böyle devam ederken Alman anayasa mahkemesi Cumhurbaşkanımızın konuşmasını 24 saatte çıkardığı kararla engellemiştir. Maşallah Alman hukukuna! Bu düpedüz bir çifte standarttır. Demokratik olarak izin alınmış mitinge Sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferansla katılması nasıl engellenir? Dünyanın her yerinde kendi ülkelerinin diasporasına hitap etmek isteyen yöneticiler bu tür toplantılara katılırlar. Almış oldukları kararın hiçbir rasyonelitesi olmadığını ifade ederim.

HER AĞZINI AÇTIĞINDA DEMOKRASİ DİYENLER...

Şunu söylemek hakkımızdır: Türkiye çok ağır bir darbe tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Her ağızlarını açtıklarında batılı standartlardan bahsedenler bu darbecilere karşı konuşabilselerdi. Demokrat olmak bunu gerektirir. Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ve darbe girişimlerine karşı olduğumuzu ortaya koyuyoruz. Ancak Türkiye'nin 79 milyon halkı dünyanın en demokrat halkı olduğunu tescillemiştir. 

YENİKAPI DAVETİ

Demokrasi nöbetimiz inşallah 7 Ağustos'ta büyük bir mitingle sona erecektir. Bu miting tüm Türkiye'nin mitingidir. Herkesi Yenikapı Meydanı'na davet ediyoruz. Miting meydanları bir demokrasi kararlığını gösteriyor ama aslında bu meydanlar aslında bir demokrasi mektebidir. Hep birlikte bir mektebin içinde eğitim alıyoruz. Pazar günkü bu mektebin, mezuniyet törenidir, demokrasi nöbetindeki halkımızın diplomaları verilecektir. 

SORU&CEVAP

Kamudaki FETÖ temizliği kapsamında yeni bir kadro oluşturulacak deniyor.Kadro hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu konuda çok ciddi bir çalışma yürütülüyor. Gerekli toplantılılar yapılıyor. Öncelikle burada çok sert bir tehdit ile karşı karşıyaya olduğumuzu söyleyelim. Öncelikle bunlarla ilişkisi olan herkesin kamu ile bağı kesilecek ama burada adaletli davranacağız. Kurunun yanında yaşın yanmamasını sağlayacağız. Bunlarla ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun, Kimseye zarar gelmeyecek. Adaletli olacağız ama merhamet göstermeyeceğiz

Gülen'in 3. bir ülkeye kaçacağı söyleniyor. Türkiye'nin karşı hamlesi ne olacak? 

Biz hukuken elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Herhalde kimsenin FETÖ konusunda herhangi bir tereddütü yoktur. Varsa saf kategorisinde değerlendirmek lazım. Ama ben ABD'li hiçbir yöneticinin saf olduğunu düşünmüyorum. ABD'nin empati yapmasını istiyoruz, kendilerini bizim yerimize koymaları gerekiyor. Bu dostluk ilişkisi bu empatiyi yapmalarını gerektirir. Yüzlerce insanı öldüren bir caniyi Türkiye'ye vermesi herhalde ABD'nin kendi hukuki vazifesidir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.