Bala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yönetilmiyor sadece kaosa teslim ediliyor.

Bala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yönetilmiyor sadece kaosa teslim ediliyor.

Anadolu’nun pek çok ilçesi yokluk ve yoksunluk ile muzdariptir. İmkanlara ulaşmanın güçlüğü, alt yapının ve tesislerin eksikliği yanında bir de yoksulluğun ağır nefesi yaşamı zorlaştırır. Bu zorluktan en çok okul ve çevresi etkilenir.

Tamam Coğrafya Kader de Bu da Mı?

Anadolu’nun pek çok ilçesi yokluk ve yoksunluk ile muzdariptir.  İmkanlara ulaşmanın güçlüğü, alt yapının ve tesislerin eksikliği yanında bir de yoksulluğun ağır nefesi yaşamı zorlaştırır. Bu zorluktan en çok okul ve çevresi etkilenir. Zordur misal eğitimin tüm imkanlarına kavuşmak. İnternet alt yapısı sorundur, okul binaları ve tesislerinin eksikliği, öğretmen istihdamında yaşanan güçlükler sorunlar yumağının ucu bulunmaz meselelerindendir. Öğrenci zoru başarmak durumunda kalır. Öğretmen açısından da durum pek farklı değildir. Genelde genç ve mesleğinin en hevesli zamanları öğretmenlerin bu güçlükler ile baş etme gayreti ile geçer. Ulaşım, konut, sosyal yaşam pek çok yönüyle sınırlıdır. Bunlar herkesin peşinen kabul etmek durumunda kaldığı ve ancak süreç içerisinde çözülebilecek problemlerdir. Ve “ Coğrafya kaderdir” denilerek bu kader ile en iyi neticeyi elde etmenin azmi birçok güzelliğin neşet etmesinde yol olur.

Ankara’nın hemen yanı başında Bala ilçesinde de hem öğrenciler hem de öğretmenler bu coğrafyaya mahsus sıkıntılarla baş etme çabası ile eğitim yaşamını canlı tutma gayretindeler. Lakin Bala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bunun yanında tüm eğitim paydaşlarının enerjisini eğitim dışında işlerle meşgul ederek zoru imkânsız hala getiriyor. Sendikal baskı, insanları tehdit ile sindirme en bilindik problem. Bala değil sanki Kovboy filmlerinin Teksas’ı. Kuralı, nizamı tanımaz mafyavari üslup ile öğretmenler canlarından bezdirilmiş, bırakın eğitimi yaşamdan dahi soğutulmuş bir iklim Bala Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim camiasına yaşatılıyor.

Bir eğitim çalışanı sahte imza ile sendikasından istifa etmiş gösterilip başka bir sendikaya yine sahte imza ile üye yapılıyor, ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildiriliyor meselenin üstü milli eğitim müdürü tarafından örtülüyor.

İlçenin bir okulunda okulun 30 bilgisayarı hurdacıya satılıyor. Parası kayıp. Usul halk getire. Araca yüklenirken çekilmiş video görüntüleri var.  İlçe Milli Eğitim Müdürü şikâyet için gelenleri dahi dinlemiyor. Devletin malı üç kuruşa satılıyor. İlçenin en üst yetkilisi meseleyi kendi meselesi edinmesi gerekirken şikayetleri bile dinlemiyor. İlçede bir devlet yönetiminden ziyade kaos sürdürülüyor. Bunun için devlet adına yetkili kişiler ise meseleyi görmezden gelmeyi çözüm görüyor. Okulun kadrolu müdür yardımcısı varken köy okulundaki sınıf öğretmeni alınıyor köydeki öğrenciler öğretmensiz bırakılıyor merkezdeki okula müdür vekili olarak görevlendiriliyor. Saymakla bitmez.

Eğitim Bir-Sen Ankara 1 Nolu Şubesi bu gidişatın gidişat olmadığını, eğitim çalışanları ve geleceğimiz öğrenciler namına bu zülüm ve haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadele edeceğini dile getirdi.

İşte o açıklamalar:

Bala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yönetilmiyor sadece kaosa teslim ediliyor. 

Ülke olarak kurtulmamız gereken yüklerin başında, üstlendiği görev ve sorumluluğun hakkını vermekten aciz, kifayetsiz yöneticiler gelmektedir.

Bunun bariz örneklerinden biri, Bala ilçe MEM'de görülmektedir. 

Bala MEM'de keyfilik, haksızlık ve usulsüzlük almış başını gidiyor. 

Bir ilçe Milli Eğitim Müdürü düşünün ki; acziyete dönüşen yetersizliği nedeniyle koca bir ilçede eğitimi felç ediyor. 

İlçe müdürü, eğitim çalışanlarının uğradıkları tehdit, hakaret ve kötü muameleyi görmezlikten gelip, güdümündeki  hastalıklı zihniyetin kuklası oluyor. 

Eğitimcileri baskı ve tehditle sendikalarından istifa ettiren, Sahte işlemle başka sendikaya üye yapıyor.

Öğretmenlerin dilekçe hakkını kullanmalarına müsaade etmeyerek, keyfi uygulamalarıyla kamu zararına sebep oluyor.

Okul taşınırlarının usulsüz bir şekilde satılmasına göz yumarak, Onlarca hukuksuzluğa rağmen, soruşturmanın  adeta üstünün kapatılmasına sebep olmaktadir. 

Bu yönetim yaklaşımı, eğitim çalışanlarının nazarında saygınlığını da, meşruiyetini de yitirmiştir. 

İşgal ettikleri makamın sorumluluğuyla bağdaşmayan bir sorumsuzlukla gününü gün edenlere, hukuk önünde hesap sorulacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan eğitim çalışanlarının, mesleklerini huzurla ifa ettikleri günlere erişinceye kadar hukuksuzluklarla ve zorbalarla mücadelemiz devam edecektir.

Bala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yönetilmiyor sadece kaosa teslim ediliyor.

Çocuklarımız adına öğretmenlerimiz adına en yüksek perdeden buna itiraz ediyoruz.

Etmeye de devam edeceğiz.

Yüksel HAŞLAK

#EğitimBirSen

#Ankara1NoluŞubeBaşkanı

Tamam, “Coğrafya kaderdir” lakin tüm zorlukların yanında eğitim çalışanları için ve yarınımız öğrenciler için kifayetsiz yöneticiler de mi kaderdir? Bu kadar yokluk ve yoksunluk içinde eğitim çalışanları bir de haklarının yok sayılmasına mahkûm bırakılmamalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.