Zeyno Akgümüş

Zeyno Akgümüş

“Bana Bir Şey Olmaz” Deme!

“Bu da geçer ya Hu” diyen erenler; dertlerin izafi olduğuna, onların içine gömülüp kalmamak gerektiğine işaret ederler.

Zaman gebedir. Şer gibi görünenin içinden bir hayır doğabilir. O an için bize dert veren şeyin yarın kuvvet vermiş olduğunu fark edebiliriz.

....

Bugünlerde umut etmekten ve bir kurtuluş beklemekten adeta yorulmuş durumdayız. Tehdidin süresi uzadığında kararlılık ve disiplinde gevşeme olması kaçınılmaz. Umursamazlık sadece kendimizi değil bütün toplumu ilgilendiriyor.  

Kendi ruhunu unutmamış bir insan, başkalarının ruhunu da es geçmiyor. Ruhunu asla geride bırakmadığı için hayatı yavaşlatıyor. Kendisini günlük hayatın koşuşturmacasına kaptırmıyor.

İnsanın görünmez ipliklerle başka insanlara bağlı olduğu bir dünyada, ancak karşılıklı yardımla ayakta durabiliriz. Zorluklardan ancak birbirimize el vererek çıkabiliriz. Pandemide en çok gözetmemiz gereken şey; karşılıklı sorumluluk duygusudur. Umursamazlığı ve kayıtsızlığı geride bırakmalıyız.

Kurbanları her geçen gün artan salgını durdurmak için karantina uygulamalarına ve sosyal mesafe önlemlerine uymak hayati bir önem taşıyor.

Ancak bazı insanlar pandeminin ciddiyetini görmezden gelip, kurallara uymamaya devam ediyor.

Peki ama neden?

Sosyal mesafeyi ayarlamak neden bu kadar zor?

Maskeyi doğru takmayı neden beceremedik?

Kurallara neden uyamadık?

Bazıları neden bu kadar alaycı yaklaşıyor?

Bilim insanları “Biz gerçekten sosyal hayvanlarız. Bedenlerimiz ve beyinlerimiz etkileşim için tasarlandı ve salgın birçok yönden bağlantı kurma içgüdülerimize aykırı” diyerek barlarda, gece kulüplerinde, düğünlerde ve partilerde yerel salgınların ortaya çıkmasının nedenine de açıklık getirdi.

Dünya çok küçüldü. Dünyanın öbür ucunda yaşanan sorun herkesi etkiledi. Bir ülkenin, bir bölgenin sorunu, bir ırkın sorunu olmaktan çıkıp, global sorun olmaya başlayacak ve insanlar daha duyarlı olacak.

Dünya “biz” olacak.

Yaşam şekilleri zorunlu olarak değişecek. Öncelikle hijyene çok daha dikkat edilecek. Dışarı çıkan, gezen, barlara restoranlara giden insanların sayısı azalacak. Sağlık konusunda farkındalık artacak.

Sağlıklı olmak anlam kazanacak.

....

Ölüm hep vardı. Ancak bugüne kadar çok uzaktı. Sanki 80 yıl herkes yaşayacakmış gibiydi. İnsanlar adeta bu düşünceyle yaşamanın kıymetini bilmiyorlardı. Ölüm ve yaşam pamuk ipliğine bağlı.

“Her an kopabilir”

Kaybettiklerimiz için duyduğumuz kederi, yaşayanlar için hürmet ve nezakete çevirmeyi de bilmeliyiz.

“Nezaket sabrın evladıdır, sabreden öğrenir”

....

Maskeni tak çünkü; Geleceğin için!

Maskeni tak çünkü; Eğitim için!

Maskeni tak çünkü; Sağlığın için!

Maskeni tak çünkü; Hayatın için …

“Bana bir şey olmaz” deme!  

Kalın sağlıcakla :)                                      

Önceki ve Sonraki Yazılar