1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Barış ortamını sağlayacak dev bir proje
Barış ortamını sağlayacak dev bir proje

Barış ortamını sağlayacak dev bir proje

Bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver, TANAP projesinin önemine değindi. Suver “TANAP dünyada kalıcı bir barışın sağlanmasına ön ayak olacaktır” dedi.

A+A-

Marmara Vakfı tarafından bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne 40 ülkeden devlet adamları, akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Star’ın haberine göre, Avrasya ülkelerinin ekonomik gelişimi ve ticaretinin konu alındığı zirvede TANAP ve Tarihi İpekyolu gibi stratejik önem taşıyan projeler masaya yatırıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Akkan Suver, Türkiye ile Azerbaycan arasında gerçekleşen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP) büyük önem verdiklerini belirtti.

TANAP’a yalnızca bir enerji projesi olarak bakmanın yanlış olduğunu söyleyen Suver “TANAP bir iş ve çalışma alanı yarattığı kadar, enerji kaynaklarının silah olarak kullanılmasının önüne geçecek, dolayısıyla kalıcı barışın oluşmasına ön ayak olacaktır. Yine bu proje, doğal kaynakların siyasi araç olarak kullanılmasını hedefleyen ve ülkelerin tek bir ülkeden enerji arzına bağımlı olması, ya da bir ülkeye haddinden fazla bağlı olmasını da sona erdirecektir” dedi.

Ülkelerarası işbirliği kaçınılmaz

İTO Başkan Yardımcısı Kalsın, önümüzdeki yıllarda Avrasya Bölgesi’nin ekonomi, ticaret ve en önemlisi enerji alanlarında önemli gelişmeler kaydedeceği ve dünya ekonomisi ile bütünleşeceği öngörüsünü paylaşarak, şunları söyledi: “Öte yandan Avrasya sadece son 20-25 yılda değil tarih boyunca büyük önem taşıyan bir coğrafyada bulunduğundan ve muazzam enerji kaynakları ve ticaret yolları sebebiyle güvenlik açısından da büyük önem arz etmektedir. Bölge ülkelerinin sadece ticari ve beşeri ilişkilerinin yanı sıra güvenlik alanında da işbirliğine gitmesi yakında kaçınılmaz olarak gündeme gelecektir.”

THY dış politika ile büyüdü

Zirvede konuşma yapan THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin önümüzdeki döneme ait hedeflerini paylaştı. Türkiye’de havacılık sektörünün GSMH içinden büyük pay aldığını belirtern Kotil “Son yıllarda Türkiye’de havacılığa ve havaalanlarına yapılan yatırımlar arttı. THY olarak çok istikrarlı şekilde geliştik. Bugün bizim geldiğimiz nokta, Türk dış politikasının ve çeşitli politik ilişkilerin, özellikle Afrika ile olan politik ilişkilerdeki gelişmelerin bir sonucudur. Büyük şirketlerden daha fazla yere uçuyoruz, bu bizim gelecekte onları geçebileceğimizi gösteriyor” dedi.

Doğu-Batı arasında köprüyüz

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, Asya ekonomileri ile Avrupa arasında artan ticaret yoğunluğunun Tarihi İpekyolu güzergahının canlandırılması için büyük fırsatlar sunduğunu belirterek, “Türkiye sadece coğrafi konumuyla değil, siyasi ve ekonomik istikrarı ve hızla gelişen ulaşım altyapısı ile Tarihi İpekyolu’nun canlandırılmasına yönelik yürütülen uluslararası projelerin hayata geçirilmesinde kilit öneme sahiptir” dedi. Şahin, Türkiye’nin Doğu ve Batı arasında bir köprü olduğunu söyledi.

Bosna’nın potansiyeli için çağrı

Bosna-Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Marinko Cavara ise çalışma ve üretim olmadan yeni bir değer oluşturulamayacağını, yeni değer oluşturulmadan da refahın olmayacağını söyledi. Türkiye ile Bosna-Hersek arasında yüzyıllardır süren bir ilişki geçmişi olduğunu bildiren Cavara, iki ülke arasında büyük bir ekonomik potansiyel bulunduğunu dile getirdi. Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov da herkesin dünyanın değiştiğini söylediğini belirterek, “Dünye değişti, yeni dünyanın gerçeklerini algılamamız gerek” dedi.

Haber10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.