Başkan gişeleri kaldırdı

Başkan gişeleri kaldırdı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehir içi trafiği rahatlatmak için otobanda giriş ücretlerini kaldırdıklarını, trafikte yüzde 30 rahatlama olduğunu açıkladı.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yerel seçimler öncesinde söz verdiği, şehir çevresindeki otobanların ücretsiz hale getirilmesi projesi hayata geçti.

Bakanlar Kurulu kararıyla Gaziantep çevresindeki otobanlardan ücretsiz geçiş mümkün oldu.

'TRAFİĞİ ÇÖZÜN' TALEBİ

Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, seçimden önce halkın en çok şehrin trafik ve ulaşımından şikayetçi olduğunu, bunun için kendilerinden çözüm istediklerini belirtti.

Kentin çok hızlı büyüdüğüne ve yapısal bir dönüşümün şart olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

"Şehrimizin çevre yoluna çok ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen yeterince istifade edemediğimizi gördük. Kent merkezindeki trafik yükünü çevre yoluna yayabilmemiz için bizden otoyolu çevre yolu olarak kullanmamız gerektiği iletildi. Biz de bunu dikkate alarak çalışmalarımızı başlattık."

OSB'YE GİDEN ARAÇLAR ÇEVRE YOLUNU KULLANACAK

Yaklaşık 200 bin çalışanı bulunan Gaziantep'te 170 ülkeye ihracat yapan bir Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu hatırlatan Şahin, organizeye giden araçların şehir içerisine girmeden giriş ve çıkışlarını yapması için çevre yolunun daha seri halde kullanılması yönünde çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

TRAFİKTE YÜZDE 30 RAHATLAMA

O dönemki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın sorunları yerinde incelemesi için kente geldiğini aktaran Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bugün yalnızca Türkiye'de üç yerde Bursa, Adana'da olan kısım ile Gaziantep'te 3. Bölge olarak işleme başladı. Nasıl oluyor. Eğer şehirlerarası bir geçiş yapıyorsanız para ödüyorsunuz. Ama şehrin içerisinden bir bölgeden bir bölgeye kuzey, doğu ve batı bağlantısı içerisinde geçiyorsanız ücret ödemiyorsunuz. Şehir içi trafiği rahatlatmak için otobana giriş ücretlerini kaldırdık."

Vatandaşın, geçişler yeni başladığı için yeterince bilmediğini ifade eden Şahin, yaklaşık 3 haftadır uygulanan sistemin ağır vasıtalarla birlikte trafikte yüzde 30 rahatlama sağladığını belirtti.

Başkan Şahin ve çalışma ekibi önceki gün otoban doğu gişelerinde son durumu yerinde inceleyerek yetkililerden bir takım bilgiler aldılar. Sürücüler ise, uygulamadan çok memnun olduklarını söyleyerek başarılı çalışmasından dolayı Şahin'e teşekkür ettiler.

SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.