1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bedelli askerlik kaldırılacak mı?
Bedelli askerlik kaldırılacak mı?

Bedelli askerlik kaldırılacak mı?

CHP'li Gürsel Tekin, bedelli askerlik hakkında flaş açıklamalar yaptı. Tekin, CHP'nin iktidar olması halinde bedelli askerliğin iptal olacağını söyledi.

A+A-

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP'nin iktidar olması halinde bedelli askerlik yapanların askerliklerinin iptal edileceğini belirtti.

Habertürk'te Veyis Ateş'in sorularını yanıtlayan Tekin, “Biz imkanı olmayan çocuklarımız da faydalansın dedik, belli bir zumrenin çocukları faydalandı. Bütün nimetlerden siyasetçilerin çocukları yararlanacak, külfetleri garibanların çocukları çekecek. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bedelli olanlar... Bütün o bedelli olanları iptal edeceğiz" dedi.

bedelli-askerlik-kaldirilacak-mi-flaş-açiklama.jpg

"SİYASETÇİLERİN ÇOCUĞU OLAĞANÜSTÜ DURUMDA ASKERE GİTMELİ"

"Bu ülkede barışı, kardeşliği, sosyal bütünlüğü düşünmek istiyorsak birinci önceliğimiz toplumsal duyarlılık içerisinde siyasetçilerin tamamı, başta sayın Cumhurbaşkanı'nın çocuğu, sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nun oğlu ve bizim çocuklarımız..." diyen Gürsel Tekin, konuşmasının devamında, "Bizim çocuklarımızı askere gönderelim. Siyasetçilerin çocukları askere gitmeli eğer olağanüstü bir durum varsa. Söz konusu vatansa önce çocuklarımızı göndermeliyiz.

En az Stalin, Mao kadar bizim de duyarlı olmamız lazım. Yoksul, perişan vatandaşın çocukları şehit düşecek, biz de önümüzdeki seçimde hangi siyasi parti oyunu 2 puan daha yükseltebilir arayışı içine girmemiz bu bir vahim olaydır." dedi.

"BEDELLİ ASKERLİK YAPANLARIN ASKERLİĞİNİ..."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlunun bedelli askerliği reddettiğini belirten Gürsel Tekin, "Kaç tane siyasetçinin oğlu bedelli askerliği reddedebildi?" diye sordu. Gürsel konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu bedelliyi çocuklarınızı kurtarmak için mi çıkardınız? İktidar olursak bedelli askerlik yapanların askerliğini iptal edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak şuna emin olmanızı istiyorum, baştan 7 Haziran'dan itibaren sayın Genel Başkanımız, MYK'mız, parti meclis üyelerimiz, vekillerimiz bir tek şeye odaklandı; bu terör yangınını nasıl söndürebiliriz? Bu yangın konusundan nasıl bir katkımız olabilir. Sayın Davutoğlu dün aynen şu cümleyi kullandı; çok çaba sarf ettim. Sayın Davutoğlu bir çaba sarf etmediniz. Kimseyi kandırmayın."

GEÇEN YIL BEDELLİ ASKERLİK İÇİN ÖNERGE VERMİŞTİ

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, geçen yıl bedelli askerlik talebiyle TBMM'de soru önergesi vermişti. CHP'nin de bedelli askerlik çıkarılması istemiyle verdiği kanun teklifleri bulunuyor.

CHP'li Gürsel Tekin, milletvekili seçimleri öncesinde bedelli askerlik tartışmaları yaşanırken, 7 Nisan 2014'te Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, "700 bin gencin ve ailesinin beklentisi olan bedelli askerlik için yeniden ve makul bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Bu konuda daha ne kadar duyarsız kalabilirsiniz?" diye sormuştu.

Gürsel Tekin, geçtiğimiz yıl TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu görüşleri dile getirmişti:

"700 bin gencin ve ailesinin beklentisi olan bedelli askerlik için yeniden ve makul bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

- Daha önceki uygulamalarda, fiyat ve yaş sınırının doğru tespit edilememesi, talebin artarak devam etmesine neden olmuştur. Bu sefer 700 bin gencin ortak talebi olan 25 yaş ve 15 bin TL taleplerine sıcak bakacak mısınız?

- TBMM Dilekçe Komisyonu'na, Bakanlığınıza ve TSK'ya son 1 yıl içerisinde bedelli askerlikle ilgili gelen toplam dilekçe sayısı ne olmuştur?

- Yeniden bir bedelli askerlik düzenlemesinin yapılabilmesi için TSK'nın, Genelkurmay Başkanlığı'nın ve bakanlığınızın ortak bir çalışması mevcut mudur?

- 76 milyonluk bir ülkede 700 bin genci ilgilendiren bir konuda (aileler hariç) daha ne kadar duyarsız kalabilirsiniz?"

CHP'NİN BEDELLİ ASKERLİK TEKLİFLERİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 27 Temmuz 2014 ve 26 Temmuz 2015 tarihlerinde TBMM Başkanlığı'na verdiyasa tekliflerinde bedelli askerlik düzenlemesinin çıkarılmasını talep etmişti. Tanrıkulu, yükümlülerin gelir durumuna göre kademeli ödeme öngören bir bedelli askerlik düzenlemesi yapılmasını istemişti.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de 17 Temmuz 2014'te TBMM Başkanlığı'na bir kanun teklifi sunarak 28 yaşından gün alanların 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 15 bin lira ödemeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarını talep etmişti.

 

iNTERNETHABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.