Bedellide son gün! Tarihi rekor bekleniyor

Bedellide son gün! Tarihi rekor bekleniyor

5. kez çıkarılan bedelli askerlik için öngörülen 2 aylık başvuru süresi bugün sona eriyor.

Tek seferde 18 bin TL ödeme yaparak bedelli askerlikten yararlananların sayısının, tarihi bir rekorla 170 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Daha önce 4 kez çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından, 1987 yılında 18 bin 433 kişi, 1992 yılında 35 bin 111 kişi, 1999 yılında 72 bin 290 kişi ve 2011 yılında 69 bin 73 kişi yararlandı. Bedelli askerlik uygulamasından elde edilen gelir 3 milyar TL'yi aşacak. Elde edilen kaynağın Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktarılacağı açıklanmıştı.

TAKSİT İADESİ MÜJDESİ

2011 yılındaki bedelli askerlik uygulamasında, 30 bin TL'nin iki taksit halinde yatırılması gerekiyordu. Peşinatı ödeyip 2. taksiti yatıramayan 988 kişinin bedelli askerlik başvuruları iptal edilmişti. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bakanlar Kurulu'nun bu kişilerin paralarının iade edilmesi yönünde karar aldığını anımsattı.

Bu kişilerden yeni bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyenlerin "3 bin TL ödeyerek mahsuplaşma" talebi ise uygun görülmedi. Yılmaz, bu konuda şunları söyledi: "Biz bedelli askerlikten dolayı 15 bin lira ödeyip ancak üstünü ödemediği için bedelli askerlikten yararlanamayan insanların bu parasını iade ediyoruz. Demek ki iade edeceğiz, alacak, 3 bin lira da üzerine koyacak, geri bize yatıracak. Durum bu."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.