1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Beden Eğitiminde Öğrenci Kıyafetleri Sorunu
Beden Eğitiminde Öğrenci Kıyafetleri Sorunu

Beden Eğitiminde Öğrenci Kıyafetleri Sorunu

Yıllar önce öğretmenliğe başlamadan önce hocalarımızdan birine; öğretmenliğe başlıyoruz tavsiyeniz nedir? diye sorduğumuzda, manifesto niteliğinde iki kelimelik bir cevap vermişti.

A+A-

MemurPostasi.Com - SGK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özer, son günlerde sosyal medyada yaşanan "Beden eğitimi derslerinde öğrenci sporcu kıyafetleri" konusunda açıklamada bulundu. İşte o açıklamalar:

Beden Eğitimi Dersinin Farkında mıyız? 

Yıllar önce öğretmenliğe başlamadan önce hocalarımızdan birine; öğretmenliğe başlıyoruz tavsiyeniz nedir? diye sorduğumuzda, manifesto niteliğinde iki kelimelik bir cevap vermişti. "Öğrencilerinizi seviniz." Evet... İki kelimeydi ama çok şey anlatıyordu."Öğrencilerinizi severseniz onlarda sizi sever. Sizi severlerse dersinizi severler, öğrenciler sevdiği derslere çalışırlar, çalışırlarsa başarı da arkasından gelir." 

Zaman içinde Hocamızın nasihatlerine uymaya, öğrencilerimizi sevmeye, onlarında bizi ve derslerimizi sevmeleri için gayret gösterdik. Sonuçta Hocamız hep haklı çıktı. 

Bu minvalde, Beden Eğitimi, Resim ve Müzik dersi öğretmenleri, diğer derslerin öğretmenlerine göre bir adım önde bulunuyorlardı. Çünkü bu dersler öğrenciler tarafından daha çabuk ve daha çok seviliyordu. Öğretmenlerin birazcık gayretleri onların okullarda en sevilen ve en popüler olmalarını sağlardı. Sebebi ise; bu derslerdeki ders yükü, öğrencileri yormaz, aksine rahatlatır. Onların enerjilerini ve streslerini atmalarını sağlar. Öğrenciler bu derslerde, yorulan zihinlerini dinlendirir, bedenlerini ve beyinlerini yenilerdi. O yüzden bu dersler adeta " okulun ve öğrencinin sigortasıdır" desek abartmış olmayız.

Geldiğimiz noktada ise, öğrenci eğitiminde bu derslerden ve öğretmenlerinden yeterince yararlandığımızı söyleyemeyiz. Bunun sebeplerini burada tartışmaya açacak değilim. Ama konunun farklı platformlarda ele alınması gerektiğini söylemeliyim. 

Bu dersler arasında da özellikle Beden Eğitimi dersi daha öne çıkmaktadır. Bu yüzden Beden Eğitimi öğretmenlerimizin sorumluluğu daha fazladır. Öğrencilerin eğitimlerinde örfümüze, geleneğimize, millî ve manevi değerlerimize bağlı birer genç olarak yetişmesinde, ön alma sırası bu öğretmenlerimizdedir. Bunun ne kadar farkındayız bilmiyorum. 

İlk olarak, baharın yaklaştığı ve spor müsabakalarının başladığı önümüzdeki günlerde, spor yapan gençlerimizin davranışlarını, sorumluluk becerilerini, kıyafetlerini, yeniden gözden geçirerek işe başlayabiliriz. Özellikle kız çocuklarımızın spor müsabaka kıyafetleri ne kadar milli? Ne kadar bize ait? Öğretmen ve yöneticiler olarak daha hassas olmamız gerekmez mi? Facebook ve Twitter’de paylaştığımız görüntüler ne kadar bizi-sizi yansıtıyor? Bu konuda Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün yazısında 'müsabakalarda dayatma yapılamaz' denilerek elinizi güçlendirmektedir. 

Başarılı ve tecrübeli yöneticiler ise, öğrenci eğitiminde bu derslerden ve öğretmenlerinden azami ölçüde yararlanmasını bilen kimselerdir.

12-013.jpg

www.memurpostasi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.