Belediyeden beyin yakan cevap!

Belediyeden beyin yakan cevap!

21 yıl önce bir vatandaşın su aboneliği için ödediği 4.000.000 (dört milyon) TL'yi, 20 yıl sonra 4 lira olarak ödedi. Kamu Denetçiliği Kurumu, belediyeyi "güncelleyin" diye uyardı

İsmi açıklanmayan bir vatandaş, ombudsmana şikayette bulunarak, 1997 tarihinde Samsun Belediyesi Su Otobüs işletmesine başvurarak su abonesi olduğunu ve bunun karşılığında "4.000.000" TL depozito ödediğini belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü'ne 2017 yılında başvurarak aboneliğini sona erdiren vatandaş, depozitoyu güncellenmiş haliyle talep etmesine rağmen herhangi bir cevap alamadığını iddia ederek depozitonun güncellenmiş haliyle iadesini talep etti.

Konuyu inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) ise vatandaşın şikayetini haklı bularak Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne tavsiyede bulundu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzalı kararda şu ifadelere yer verildi:

OMBUDSMANDAN "GÜNCELLEYİN" UYARISI

"Tüm dosya ve veriler birlikte değerlendirildiğinde idarenin, 1999 tarihli SASKİ Yönetim Kurulu kararını esas alarak vatandaşın yatırdığı 4.000.000 TL depozito bedelinin 4 YTL olarak geri ödenmesinin hakkaniyete aykırı olduğu tespit edilmiştir.

Açıklanan gerekçe ve dosya kapsamına göre, şikayetin kabulüne 'Yargıtay kararlarında yer alan ve Anayasa Mahkemesi içtihadı olan denkleştirici adalet' kavramı gereği, şikayetçiye, ödediği depozitonun aboneliklerin kapatılması veya iptal edilmesi nedeniyle teminatların iade edilirken teminat miktarı olarak belirlenmiş olan su miktarının (m3) halihazardaki tarifeden (atık su ve KDV dahil) hesaplanarak geriye ödenmesi hususunda SASKİ Genel Müdürlüğü'ne tavsiyede bulunulmasına karar verilmiştir. 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu uyarınca, SASKİ Genel Müdürlüğü'nce bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna karar verilmiştir." MİLLİ GAZETE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.