Bir Babanın Nasihatleri

Bu yazımda yaşlı bir babanın, oğluna nasihatini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“- Oğlum, kuzum benim,

Hayatta neler gördüm neler!.. Ne acılar, kederler, sevinçler yaşadım… Umutlarım vardı, hayallerim vardı… Artık sevinçleri, hüzünleri, kederleri, ümitleri sana bırakıyorum. Geri dönülmez bir yolculuğa çıktığımın farkındayım. Eğer beni can kulağıyla dinlersen, sana birkaç nasihatte bulunmak isterim.”

 -Evladım, hayatı uzun bir yol gibi düşün. Yürüdükçe kısaldığını görürsün. Yolun sonu çabuk görünüyor, bilesin!. Senin için hayatın uzunluğu değil nasıl yaşadığın önemli olsun. Hayatını doğrulukla, doğrularla yaşa!. Geriye baktığında utanacağın işleri yapma!. Kırk kere ölç, ondan sonra biç. Son pişmanlık fayda vermez.

Yavrum, dünyaya karşı ahiretini satma!. Ne pahasına olursa olsun şerefinle yaşa!. Unutma! Allah’a kul olmayan, kula kulluk eder.

Yaptığın işi güzel yap!. İşine hile, yalan-dolan, haksızlık karıştırma. Helal kazan, helalinden ye!. Bil ki, haram lokma, senin de çoluk çocuğunun da kursağından gelir. Yalanla, dolanla mutlu olamazsın.

Sakın kötü söz söyleme, başkalarına iftira etme!. Mazlumun âhı tutar. Mazlumun sahibi Allah’tır. Allah’ı kendine hasım etme!. Mazlumun âhını kullar görmese de, Allah görür ve bilir.

Hep haktan yana ol!. Hakka râm ol, hakkı savun, hakkın yolundan ayrılma!. İyilik yolunu tut. Kötülükten medet umma. Fikrin de zikrin de “iyilik” olsun. İçin de dışın da bir olsun.

Ailene, çoluk çocuğuna, dostlarına değer ver. Dostlarını asla yarı yolda bırakma. Seveceksen çıkarsız sev. Bu dünya sanıldığı kadar değerli değil!.  

Yarın seni utandıracak, mahçup edecek şeyleri yapma!. Öyle söz söyle ki, sana yakışsın. Öyle yaşa ki, dostun gurur duysun, düşmanın ibret alsın.

Malını, makamını ve gücünü hak için kullan. Mazlumun yanında ol, zalimin önünde eğilme!. Bil ki, zalimin gölgesinde olan, şerifini ve izzetini kaybeder.

Vatanın ve mukaddesatın için canını siper et. Hiçbir zaman kendi çıkarını vatanın menfaatinden üstün görme. Vatan ve devlet namustur, çiğnetme!.

İyice bilmediğin bir şeye inanma. Araştırmadan, sorgulamadan inanmak ahmaklara mahsustur. Akıllı kişi, başkalarının aklıyla hareket etmez. Başkalarının oyuncağı olmaz. Bilmediğin şeyler hakkında konuşma!. Bilmeden yorum yapma!.

Uyanık ol!. Yalanı doğru gibi inandırarak söyleyenlere itibar etme. İlim irfan yolunda bulun, feraset ehlinden ol!.  Fitneden fesattan uzak dur!.

Kulluğunu yerine getir. İbadetlerini ihmal etme!. İyi örnek ol!. Çoluk çocuğuna ahlaklı olmayı, erdemli davranmayı öğret!.

Sevmeyi ve sevilmeyi bil!. Sevmeyenden hayır gelmez. Duygusuz olma!. Kalbini ihmal etme!. Yaratanı ve yaratılanı sev!. Büyüklerini say, küçüklerini sev. İnsana hürmet et. Hayvana merhamet et. Canlılara şefkatli ol.

Yaşam kaliten olsun, sağlıklı yaşa, zinde kal ve fikir üret.  Planlı ve programlı olman, hedeflerine ulaşmanda en etkili yoldur.

Hiçbir şeye ve kimseye hak ettiğinden fazla değer verme. Aksi takdirde kendi değerini düşürmüş olursun. Kimsenin, senin değerini anlamasını bekleme. Allah bilsin, yetmez mi?!.

Görmek, görünmek ve görülmek farklı şeylerdir. Hakikati görmek için gayret et. İnsanlar tarafından “iyi”liklerin görülsün. Böylece itibarın yücelir. Ancak asla görünmek kaygısıyla iş yapma!. Sonra amelin boşa gider.

Hayatın bereketli, bahtın açık, yolun doğruluk, düşmanın mert, dostun sadık ve akıllı, makamın âli, her işin hayırlı olsun!.

Allah’a emanet ol yavrucuğum!.”

***

Günün Sözü:  “Çok kimseler öğüt dinlerler ancak faydalanmak akıllıların işidir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar