1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bir Bilenle Bilge Nesil Okumaları Bir Milattır
Bir Bilenle Bilge Nesil Okumaları Bir Milattır

Bir Bilenle Bilge Nesil Okumaları Bir Milattır

Okumak, İslam'ın ilk emri, insanların hidayete ulaşmasının yegane yolu. Okumak tüm insanlığın midesini doyurmadan sonraki ilk işi, yani insanların beynini ve gönlünü doyurmanın yöntemi.

A+A-

Okumak, İslam'ın ilk emri, insanların hidayete ulaşmasının yegane yolu. Okumak tüm insanlığın midesini doyurmadan sonraki ilk işi, yani insanların beynini ve gönlünü doyurmanın yöntemi. Her birey ya da kurum geri kalmışlık, kendini geliştirme, muasır medeniyet seviyesine ulaşmam, okuduğunu anlama, kültürlenme, paragraf sorularını çözme hatta sınavlarda başarılı olma konuları gündeme geldiğinde  bir tılsımlı kelimeye sığınır . O tılsımlı kelime "okumak" kelimesidir.

Herkes söyler okumanın faydalarını; fakat çok az insan okumanın büyüsüne kendisini teslim eder. Okumak zordur, kitapların sayfaları arasında vakit geçirmek… Yazarın cümlelerinden yeni anlamlar çıkarmak, belki de çıkaramamak. 

Özeliklere gençlerin kitapla tanışması, sayfaların arasındaki lezzeti keşfetmeleri, ilim ve irfana birlikte ulaşmaları adına çok önemli bir etkinliğe imza atılmaktadır. Genç Memur Sen ve Eğitim bir Sen birlikte Türkiye'nin tüm illerinde okuma seferberliği başlattı. Bu seferberlik," Dostlar alışverişte görsün" tarzında bir seferberlik değil elbette.  Nitelikli, milletimizin değer yargılarını yansıtan, okuma alışkanlığı oluşturabilecek, edebi zevk aşılayabilecek kitaplardan altı kitap belirlendi. Bu kitaplar, okullardaki projeye atılan öğrencilere dağıtıldı ve öğrencilere hediye edildi..  Her ekibin bir bilgesi yani kitapları öğrencileriyle birlikte okuyan bir danışman öğretmeni kitap kurtlarına rehberlik etti.

Bir yıl boyunca bilge neslin üyeleri on beş gün içerisinde kitabı okudu, kitapla ilgili değerlendirme yazılarını yazdı ve okunan kitapların ekip içerinde kritiği yapıldı. Yani emek, özveri ve sabır isteyen bir çalışmadan bahsediyoruz. İşin içinde reklam ve tribünlere oynama yok. Okuyana ve okutana kazandırdıkları ilim ve irfanın  dışında kimsenin bir beklentisi yok. 

Genç Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şubenin yürütücülüğünü yaptığı Memur Sen'e bağlı diğer sendikaların desteklediği Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi, son kitapların okunmasıyla tamamlandı. Projede Mustafa Kutlu'nun Hayat Güzeldir , Tarık Buğra'nın Osmancık, Rasim Özdenören'in Müslümanca Yaşamak, Ahmet Ağırakça'nın Selahaddin Eyyübi ve Kudüs'ün yeniden fethi, Stefan Zweing'in satranç, Dostoyevski'nin Yer Altından Notlar kitapları tercih edildi.

Kitap seçiminde gençlerin değerlerini evrensel bakış açısıyla , anlamaları,yorumlamaları ve yaşamaları  öncelikli olarak etkili olmuştur. Her il, iki yüzün üzerinde kitaptan oluşan kitap listesinden altı kitap belirledi ve projeye katılan öğrenci ve öğretmenlerle bu kitapların okunması sağlandı.

Gençlerin her şeyi hızla tükettiği ve tükettikleriyle birlikte tükendiği bir zamanda  üretmeye, mankurtlaşmaya karşı baş kaldırmaya ve format atılan zihin dünyalarını tekrardan kurtarmaya yönelik bu çalışma kara bulutların arkasından doğan güneş gibi etrafı aydınlatmaya namzet. Sadece Kayseri'de iki yüz elli öğrenci katıldı projeye. Türkiye geneli bu sayının on binleri aştığı ifade edilebilir.

Gençlerin okuması çok önemli  fakat neyi okumaları daha da önemli. Kitaplar da ilaçlar gibidir. Bazı ilaçlar doz aşımında ve yanlış kullanımda nasıl bedenleri öldürüyorsa kitaplar da zihinlere aynı tesiri bırakabiliyor. Bu anlamda gençlere okuyun da ne okursanız okuyun şeklinde bir önerinin doğru olmadığı kanaatindeyiz.

Bir ayağı merkezde olmalı bireyin. Bu merkez bireyin maddi ve manevi değerler bütünü olan kendi kültürüdür. Bu anlayış sağlanırsa endişelenmeye gerek yok, diğer ayak ne kadar açılsa da farklı mecralara gitse de, farklı fikir ve inanç sistemleriyle karşılaşsa da öğrendiklerini eleştirel bakışla yorumlayabilir. Bu projeye benzer projeleri Kültür Bakanlığı, Mili Eğitim Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, Diyanet işleri Başkanlığı mutlaka yapmalıdır. Sadece program oluşturmakla ve listeleri taşra teşkilatlarına göndermekle kültürel ve bilimsel gelişmenin olamayacağını yüzlerce kez yaşadık, gördük. Adanmış yüreklerin elini taşın altına koymasıyla ancak başarılı olunabilir. İlim irfan ve medeniyet yolunda bir aşamayı kat eden bilge neslin üyelerini tebrik ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.