İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

Bir Elmanın İki Yarısıyız

Yeryüzünün iki mirasçısıdır kadın ve erkek. Bir bütünün iki parçası. Biri diğerine her daim ihtiyaç duyar yaşama sarılabilmek için. Biri yoksa diğeri nakıstır. Biri ne kadar mahirse kimi işlerde diğeri  aslında yaşamın merkezidir.

                Kadın Türk milletinde hep baş tacıdır. Yaşamın kaynağı olarak  kutsanır efsanelerinde, destanlarında.  En büyük saygı ana olması yönüyle kadına verilmiştir. Türk her şeyin özüne "ana" der. Anadil, anayol , anavatan... Hatta her ne kadar Anatolia Yunanca sözcüğünden değiştirse bile biricik yurdu Anadolu dahi kadına atfedilmiş bir yerdir.  Türk, aile sisteminde,sosyal yaşamında kadına büyük bir yer ayırmıştır. Şiirde vardır mesela kadın. Kadın şairler ve onların Divanları buna şahittir. Devlet yönetiminde valide sultanların sözünün ne kadar geçtiği hepimizin malumudur. Bütün değer  yargılarımız ve öğretilerimiz kadına büyük bir ehemmiyet atfetmiştir.  Kadının hukukuna riayet, hem örfi hukuk hem  töre hem de İslami hukuku ile koruma altına alınmıştır. En büyük cezalar bu hukukun çiğnenmesine verilmiştir. Fakat insan şüphesiz çok zalimdir.  Mevzubahis çıkarlar olduğunda insanlar hakkın ali tutulmasını gaye edinmemişlerdir. Güçlü olan zayıf olanı ezmiş ona bir eşya gibi muamele etmekten çekinmemiştir.  Gerçek değerlerimizden uzaklaşıp töre adına töresizliğin,  din adına dinsizliğin, kural adına zulmün kendine yer bulduğu anlar olmuştur.  İşte o zamanlarda baş tacı edilmesi gereken kadın sofrada koca öküzden sonra gelmiştir.  Fakat bilinmelidir ki milletimizde asla kadın içine şeytan kaçmış bir mahluk olarak algılanmamış, cadı diye de yakılmamıştır. Zulüm maalesef  sadece kadına değil her güçsüz bulunana isabet eden bir beladır.

                İnsan olmanın  yüce değeriyle kadınlar toplum yaşamının her yerinde olmalıdır. Çünkü ne demişti  Şey Galip; "Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen".  İnsan sadece insan olma kıymetiyle her türlü saygıyı, hakkı, hukuku hak eder.  İnsan alemin özüdür. Büyük bir evren insanda her şeyiyle temsil edilir.Zerreden kürreye her şey insandadır.  Kimse kadından insan olma payesini alamaz. Aslında hiç kimseden alamaz. Erkeğin yapabildiği her şeyi elbette ki kadın yapar. Ne zayıftır ne  de eksiktir o. İnsanın olduğu her alanda kadın olmalıdır.  Hiçbir zulüm, kimseye şu veya bu adlar altında reva görülemez.  Buradaki sıkıntı değerlerde ve öğretilerde değildir.  Varsa sıkıntı her zaman olduğu gibi yine insanın kendisindedir.  Zulmüne kılıf bulan zalimdedir. Mesela kimse ne ad altında olursa olsun meşru hukuk dışında başka birinin canını alamaz. Hiçbir değer  öğretimizde buna dair bir cümle bile yokken hatta en ağır şekilde cezalandırılacağı belirgin şekilde vurgulanmışken maalesef her türlü haksızlık hak adına yapılmaktadır. 

                Kadın ve erkek rakip değil yol arkadaşıdır. Aynı takımın oyuncularıdır.  Yarının huzur dolu ailesinin ve toplumunun inşasında hem kadına hem de erkeğe büyük sorumluluklar düşmektedir.  Birinin diğerinin hukukunu çiğnemeden  kar taneleri misali yol alabildiği bir yolculuk mümkündür. Kadınlarımızın cinayet haberleri ile değil başarıları, kimlikleri  ve benlikleri ile gündem olduğu bir Türkiye hepimizin en büyük temennisidir. Bunu sağlayacak olan da bugünün değerli gençleridir.

                İbrahim Hakkı Celis

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.