1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'BM, az sayıda ülkenin çıkarına hizmet ediyor'
'BM, az sayıda ülkenin çıkarına hizmet ediyor'

'BM, az sayıda ülkenin çıkarına hizmet ediyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyada yaşanan sorunların çözüm mercii olması gereken BM, özellikle Güvenlik Konseyi mevcut yapısı ve işleyişiyle, maalesef az sayıda ülkenin çıkarlarına hizmet eden bir kurum haline geldi

A+A-

Hasan AY

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretinin ikinci durağı Akra'da, Gana Parlamentosu'na hitap etti. Erdoğan, şöyle konuştu: 
 DÜNYA 5'TEN BÜYÜK: Dünyadaki sorunların çözüm mercii olması gereken BM, özellikle Güvenlik Konseyi mevcut yapısı ve işleyişiyle, maalesef az sayıda ülkenin çıkarlarına hizmet eden bir kurum haline gelmiştir. Dünya, 196 ülkesiyle 5 ülkenin iki dudağı arasında. Dünya 5'ten büyüktür. Tüm dünyayı bu 5 ülkenin vereceği karara teslim etmek adalet değildir. 

 ZENGİN ÜLKELER NEREDE: Türkiye, dünyada gelişmemiş ülkelere veya azgelişmiş ülkelere yardım eden ülkeler arasında ilk üç içinde. Milli gelire oranla baktığımız zaman birinci sırada. Dünyadaki bu zengin ülkeler nerede? Niye fakir fukara, garip gureba, azgelişmiş ülkelere ellerini uzatmıyorlar? BM'nin bu konuda yeniden reforme edilmesi lazım. 

 AFRİKA İYİ ANLIYOR: Suriye'de yarım milyona yakın masumun katledilmesi, ki bir devlet terörü var Suriye'de, 12 milyon masumun evinden, yurdundan edilmesi karşısında sergilenen bencil tavırlar, insanlık vicdanında derin yaralar açıyor. Sömürgecilik döneminde benzer acıları çok daha ağır şekilde yaşamış olan Afrika'nın bu dramı çok daha iyi anladığına, hissettiğine inanıyorum. Geçmişteki köle ticareti dönemine benzer görüntüler, bugün Akdeniz'de her gün tekrarlanıyor. O batan botlarda ölen insanların durumunu, acısını biz görüyoruz. Biz, gelin, öncelikle bu insanların yaşadıkları yerlerdeki sorunları çözelim dediğimizde kimseyi yanımızda bulamıyoruz. Ama iş göçmenlere kapıların kapatılmasına geldiğinde tüm Avrupa hemen birlik olabiliyor. Bu, insanlık için sürdürülebilir bir durum değildir. Bizim vicdanımız bu vahşeti, bu adaletsizliği kabul etmiyor. Bu arada Erdoğan'ın Gana Devlet Başkanı Mahama ile görüşmesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bu ülkedeki yoğun faaliyetlerinin de gündeme geldiği öğrenildi. Mahama, konuyla ilgili gereğinin yapılacağını kaydetti. Erdoğan, Akra'da Türk Diyanet ve Aziz Mahmut Hüdayi vakıflarının desteğiyle yaptırılan Millet Camisi ve Külliyesi'nin inşaatını da gezdi. Gana'daki temaslarını tamamlayan Erdoğan, Nijerya'nın başkenti Abuja'ya geçti. Erdoğan, Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı'nda törenle karşılandı. Erdoğan, buradaki ziyaretlerinin ardından Gine'ye gidecek. 

SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.