1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boğaz'a üçüncü gerdanlık
Boğaz'a üçüncü gerdanlık

Boğaz'a üçüncü gerdanlık

Boğaz'ın 2 yakasını üçüncü kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son tabliyeyi devletin zirvesi yerleştirdi

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3. Köprü'nün ayaklarına bakıp 'Bu köprü, 2 beton yığınıyla kalır' diyorlardı. Ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirir" dedi
İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi dün törenle yerleştirildi. Son tabliyenin kaynağını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: 
 Heyecan dolu olduğumuz bir günde özellikle de Dünya Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde İstanbul için yıldız diyebileceğimiz bir projenin son tabliyesini koymanın onurunu yaşıyoruz. 29 Mayıs 2013'te temeli attığımız gün birileri "Olmaz canım" dediler. Gezi olayları başladığı zaman 'İşte bu iki tane beton yığınıyla kalır' diyorlardı. Buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. 

AÇILIŞ İNŞALLAH AĞUSTOSTA 
 Ama onlar onu yaparken biz dedik ki 'Avrupa ile Asya'yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak. İşte hemen sağ tarafımız Karadeniz ve Boğaz'dayız, Marmara'ya açılıyoruz. Ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler. 
 Dünyanın asma köprüler içinde en geniş dört gidiş, dört geliş, iki de hızlı trenle raylı sistemin olduğu böyle bir proje yok. Bu bizim iftihar projemiz. Ağustos olarak, Ulaştırma Bakanımız ifade etti, artık bütün viyadükleriyle her şeyiyle tamamlanıp açılışını gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar yaklaşık 130 milyon yolcu Marmaray'dan geçmiş bulunuyor. Avrasya Tüneli'nin bitişi bu yıl sonu. Böylece artık bizim Avrupa-Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama meydana gelecek. Bu zorları kolay kılıcı adımlar atılıyor. 
    

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ 
 Bir de Körfez geçişiyle ilgili İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3.5 saate indiren proje dev projedir. Orada da Körfez hattındaki köprü, aynı şekilde şu anda hızla devam ediyor. Şimdi onunda bu ay sonu birleştiğini bakanımız söylüyor. Gönülleri birleştirmenin ötesinde ekonomik boyutunu da düşünüyoruz. Neden? Çünkü bütün nakliye olaylarındaki düşüşler, maliyetlerin düşüşü. Bir diğer yandan kaza risklerini düşürüyoruz. Yola çıktığımızda 'Önce insan' demiştik. Hamdolsun artık bunları teker teker gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içindeyiz." 
    
KÖPRÜDE BİN 150 ADIM... 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tören alanına iki ayrı helikopterle geldi. Helikopterle köprünün etrafında ikişer tur atan Erdoğan ve Davutoğlu daha sonra işçiler ve şantiye yetkilileri ile birlikte köprünün ortasına kadar yaklaşık bin 150 adım yürüdü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da oğlu ile birlikte yürüdü. 
 Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu'na köprü şeklinde yapılan börekten ikram edildi. 
 Köprünün girişinde tören öncesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Açılış törenini takip edecek olan basın mensupları ve köprüde çalışan görevliler polis noktalarında tek tek aranarak içeri alındı. Deniz polisi de önlem aldı. 

TÜRKİYE'NİN GURUR KAYNAĞI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım köprüyü birleştiren son tabliyeye kaynağı birlikte yaptı.

 

REKORLARIN KÖPRÜSÜ

 Yapımına 29 Mayıs 2013'te başlanan 3 milyar dolar maliyetli Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son bir ayda 10 tabliye döşenerek 238 metrelik yol kat edilmiş ve bir rekora imza atılmıştı. 
 Binlerce işçi ve mühendisin 24 saat aralıksız çalıştığı 3'üncü boğaz köprüsü 59 metrelik genişliği ile bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. 
 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak. 
 Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre. Bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü kulelerinin boyu açısından da köprü yeni bir rekora imza atıyor. Avrupa yakasında Garipçe'deki kulenin yüksekliği 322, Anadolu yakasında Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metre. 
 Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. havalimanı da birbirine bağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz köprüsü, "Yap, işlet, devret' modeliyle gerçekleştiriliyor. 
 

ERDOĞAN'DAN İKRAMİYE MÜJDESİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesinin montajına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçilere 3'er bin TL ikramiye verileceği müjdesini verdi. Yüklenici firma IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ile işçiler için ikramiye pazarlığı gerçekleştiren Erdoğan, "Önümüzde bayram falan da geliyor. Sen buradaki personele birer ikramiye ver" diyen Erdoğan, işçiler tarafından alkışlarla desteklendi. İbrahim Çeçen ise işçilere dönerek, "Çok büyük emekleriniz var. Hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah size de bu işin bitiminde birer ikramiye vereceğiz" dedi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar araya girerek, "Sen bunu zekatına say, sadakana say. Biz o tarihi beklemeden bir şeyler yapalım"dedi. Tekrar İbrahim Çeçen ile konuşan Erdoğan, ramazana girmeden işçilere 3'er bin TL ikramiye verileceğini açıkladı.

MAKAM ARACINI KENDİ KULLANDI

 Cumhurbaşkanı Erdoğan köprünün ortasına kadar getirilen makam aracına bindi. Erdoğan'ın yanına Davutoğlu, arka koltuğa ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Erdoğan'ın torunu oturdu. Erdoğan aracı sürerek köprü çıkışına kadar gitti. 
 3. Boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolun 13.5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiriliyor. Projede yer alan 64 viyadükten 48'inde çalışmalar tamamlandı ve ulaşıma hazır hale getirildi. 

SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.