1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bozdağ: Demirtaş Lavrov'a esas duruşunu yaptı geldi
Bozdağ: Demirtaş Lavrov'a esas duruşunu yaptı geldi

Bozdağ: Demirtaş Lavrov'a esas duruşunu yaptı geldi

Bakan Bekir Bozdağ, Demirtaş'ın Rusya ziyaretiyle ilgili 'Demirtaş, Lavrov'a esas duruşunu yaptı, geldi' dedi.

A+A-

Yarın başlayacak 'Yargı Teşkilatı Toplantısı'na katılmak üzere öğle saatlerinde Antalya'ya gelen Bakan Bozdağ, partisinin İl Başkanlığını ziyaret etti. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada muhalefetin ve bazı çevrelerin Suriye ve Irak'ta yaşanan olaylarla Türkiye'yi irtibatlandırmak istemediğini belirterek, "Bilmemiz icap eder ki Suriye- Türkiye arasında 910 kilometrelik bir sınır var. Sınırın öte yakasındakilerle bu yakasındakiler amca, hala çocuğu. Bu derece akrabalık bağları, tarihi ortaklıklar, komşuluk ilişkileri var. Bizim böylesi bağlarla bağlı olduğumuz bir yerde çıkan yangın karşısında sessiz kalmamız olabilir mi, olamaz" diye konuştu.

DAEŞ'LE MÜCADELEDE TAVŞANA KAÇ TAKTİĞİ 

Türkiye'nin içerde PKK ve DHKP-C ile mücadele ederken diğer tarafta DAEŞ terör örgütüyle mücadele ettiğini de kaydeden Bozdağ, Rusya'nın DAEŞ'le mücadele adı altında Suriye'nin ılımlı muhalefetinin bir bölümünü oluşturan Bayırbucak Türkmenlerini bombaladığını iddia etti. Atılan bombaların yüzde 91'nın Türkmenleri hedef alırken ancak yüzde 9'unun DAEŞ hedeflerine yöneldiğini iddia eden Bakan Bozdağ, "Aylardır gökten bomba yayıyor fakat DAEŞ ne ise bitmiyor. Bütün dünya bomba yağdırıyor ama bitmiyor. Nasıl oluyor bu iş? Gerçekten DAEŞ terör örgütünün teröristleri ve bunların yerleri üzerine bomba atılıyorsa bu kadar bombadan sonra varlığını sürdürebilmesi mümkün mü? Değil. Ama bakın hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Demek ki bu bombalar doğru yere atılmıyor" iddiasında bulundu.

DAEŞ'e karşı uluslararası toplumun etkin bir mücadele yapması gerektiğini kaydeden Bozdağ, "PKK ve DAEŞ terör eylemlerini yaptıkları silahları kendileri imal edebilir mi, kim veriyor bu silahları? Dünyada hangi silahın hangi ülke tarafından üretildiği bilmeyen kimse yok. Şimdi silahları vermeyi durdursunlar DAEŞ diye bir terör örgütü kalır mı? Havadan vurmakla bitmiyor. Demek ki orayı vurmuyorlar. Bir yandan da silah gidiyor, bir yandan da terörist devşiriliyor. Yani tazıya tut tavşana kaç diye bir şey var ya" şeklinde konuşmasına devam etti.

MİLLETİN VE DEVLETİN ONURUNU KORUDUK

Rusya'nın uçağı Türk hava sahasını işgal ettiğinde hükümetin milletin ve devletin onuru korunduğunu belirterek sözlerini sürdüren Bekir Bozdağ, bunun dahi muhalefet tarafından "Putin haklı, Türkiye haksız, Erdoğan suçlu" noktasına getirildiğini iddia etti. Ana muhalefetin Türkiye ile kim itilaflıysa, itilaflı ülkeyi haklı gören bir yaklaşıma sahip olduğunu savunan Bozdağ, "Türkiye'nin haklı olduğu bir tek olay dahi mi yok? Böyle bir muhalefet olabilir mi?" dedi.

DEMİRTAŞ'IN RUSYA ZİYARETİNİN DEĞERLENDİRDİ 

Muhalefetin Ak Parti'nin zarar görmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kaybetmesi adına siyasete kör bir mücadeleyi alanda sürdürdüğünü savunan Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Rusya ziyaretine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Düşünün bir ülke ile diğer bir ülke arasında sorun var. Sizin ülkenizde bir muhalefetin Genel Başkanı gidiyor, diyor ki 'Siz haklısınız, Türkiye haksız.Bu nedir? Bu Türkiye'de siyaset yapan bir partinin yapabileceği bir iş midir? Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir iş yapan kişi o ülkede saygın kişiliğini koruyabilir, siyasete aktif olabilir, o milletten güçlü destek alabilir? Hiçbir yerde alamaz. Ama bakın gitti, orada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a bağlılığını ifade etti. Türkiye'ye zarar vermek için 'emrinizdeyim' diye esas duruşunu yaptı, geldi. Şimdi paralel yapı da aynısını yapıyor. Türkiye'nin aleyhine kim ne iş yapıyorsa hemen en önde gidiyorlar 'emrinizdeyiz' diyorlar. Kim kimin yanına giderse gitsin Türkiye'ye Allah'ın izniyle onların zararı dokunmayacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.