Bu ilaç piyasada bulunmuyor!

Bu ilaç piyasada bulunmuyor!

D vitamininin ampul olanı 2 liradan, damla olanı ise 4,5-5 liradan satılıyor. Ancak en az 3-4 aydan bu yana hastalar bu ilacı bulamıyor. Çocukların yanı sıra, kanser hastaları bu ilacı bulmak için eczane-eczane arıyor.

‘KOCA ŞEHİRDE 4 KUTU BULABİLDİM’

Türkiye genelinde yaşandığı anlaşılan sorun ile ilgili çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden iletişime geçmeye çalışıyor. Facebook üzerinde yer alan paylaşımların bazılarında konu ile ilgili şu mesajların paylaşıldığı anlaşıldı:

*”Son günlerde herkes aynı sorundan şikayetçi. D vitamin ampul piyasada yok. Tanıdığım ikieczaneyi aradım. Sebebini onlar da bilmiyorlar. Bunun üzerinde üretici firmayı aradım. 27'si haftası depolara bir miktar gönderilecekmiş. Dolayısı ile o hafta temin edebileceğiz. ‘Bir miktar’dan kasıt ne kadardır bilemiyorum ama siz bulabildiğinizi almaya çalışın.”

*”Muğla merkez eczanelerinin genelinde D vitamini ilacı kalmamış; kalanlar ise sadece 1 adet veriyor. Kızımı gönderdim ellerinde olmasına rağmen vermediler. Tüm şehirde toplam 4 kutu alabildim. 

Yarın Yatağan'ı gezeceğim. Neden yok diye sorduğumda ise aldığım ortak cevap üretici firmanın fiyat politikasının değişeceği ve zam yapılacağı idi, ağız birliği edercesine.”
*”Sanırım fiyatı maliyetinin altında kaldığı ve zam da yapılamadığı için firma üretimi durdurdu!”

Telefonla ulaştığımız İstanbul’daki iki eczaneden de aynı yanıt geldi: “En az 2 aydır piyasada yok. Geldiğinde de çok az sayıda geliyor.”

‘FİYAT DÜŞÜK OLUNCA FİRMA ÜRETMİYOR’

 D vitamini ilacının 4 buçuk aydır piyasada bulunmadığını söyleyen Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan ise konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İlaç 4, 4 buçuk aydır piyasada yok. İlacın fiyatı çok düşük…  Şu anki fiyatı 1.99 lira. İlaç takip sisteminde devlet bir ilacın nerede olduğunu, olmadığını, nerede yazılıp, nerede satıldığını tüm süreci izleyebiliyor. Bir kutusunun bile nerede olduğunu tek tuşla görebiliyor.

Bu ilacın uzun süredir piyasada olmamasının temel sebebi fiyat politikası. Buna benzer birçokilaç yine piyasada yok. 550-600 ilaç bu şekilde piyasadan çekildi. Bunların artmasından korkuyoruz. Fiyatı çok düşük olunca firma üretmiyor. Devlet uzun süre piyasada bulunmayan ilacı geri ödeme sisteminden çıkartıyor. İlaç geri ödeme sisteminden çıkartıldıktan bir süre sonra firma bir şekilde piyasaya sunuyor. 

Ve en yüksek fiyata satıyor. Söz konusu d vitamininin satış fiyatı 1.99 lira, maksimum piyasaya çıkış fiyatı 50 kuruştur. 8 lira olsa emin olun ki ertesi gün piyasaya çıkar. Bunlara yetim ilaç diyoruz. Hayati ilaçlar ama piyasada yoklar.. D vitamini de küçüklerin ve büyüklerin kullandığı hayati önem taşıyan ilaçtır.”

‘GEREKLİ OLAN BİR İLAÇ’

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Çok da “Kemiklerin gelişimini sağlamak açısından gerekli olan vitaminlerden biri. Ancak kullanma zorunluluğu olanlar piyasadaki başka d vitamini formülasyonlarından alabilir” bilgisini verdi.

‘TALEP GELDİKÇE GÖNDERİYORUZ’

İlacın üreticisi şirket ise konu ile ilgili hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Üretim miktarlarımızda bir azalma bulunmamaktadır. Ürünümüz planlandığı şekilde ve talep doğrultusunda, ecza depoları ve eczanelere ulaştırılmaktadır” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.