1. YAZARLAR

  2. Bayram Akyüz

  3. Bu Şehri İstanbul Ki
Bayram Akyüz

Bayram Akyüz

Bayram Akyüz
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Şehri İstanbul Ki

A+A-

Çağ açıp çağ kapayan o kutlu fetihten 563 yıl  geçti. Uğruna binlerce canımızı feda ettiğimiz "bî misli behâ "olan bu şehre sahip olmaktan millet olarak gururluyuz.  Gururluyuz çünkü, Hazreti Peygamberin büyük övgüsüne mazhar olmuş  kutlu ordunun ve kutlu komutanın nesliyiz.  "Tarihin gözleri var surlarda delik delik" bize eski şanlı maceralarımızı sokak sokak anlatan, taşın toprağın dile geldiği  Türk milletinin kurduğu en büyük medeniyetin vücut bulduğu, efil efil sokaklarında estiği bir şehirdir İstanbul.   Türk'ü bir medeniyet yapan ummana karan bir deryadır İstanbul.  "Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer" kıymette bir hazinedir İstanbul. Gözlerin kapanıp dinlenesi bir şehirdir İstanbul. "Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar", sade üstündekiler değil altındakileri de rüya ikliminde yaşatan bir sürurdur İstanbul.

Fakat İstanbul Mahzundur. Türk'ün şanlı izlerinin silik kalışına mahzundur. Gökdelenler arasında kalan Süleymaniye'sine mahzundur.   Boğazın iki yanındaki incinin, gecekonduya boğuluşuna mahzundur. Günden güne yorgun hantallaşan haline mahzundur. Eski şatafatlı günlerin ardından mahzundur. İlle de Ayasofyası'nın terk edilmişliğine mahzundur. İnsandan koparılışına, yalnızlığa itilişine, çocuk seslerinden, Kuran tilavetinden, ezan sesinden uzak kalmasına mahzundur.  Fethin sembolüdür Ayasofya. Sultan Fatih'in şehirde ilk namazının tanığıdır Ayasofya. Türk ordusunun Yaradan önünde şükür secdesiyle şereflendiği bir ulu mabettir Ayasofya.   Paha biçilemez bu şehrin Türk'ün hükmünde olduğunun kanıtıdır Ayasofya. Bütün Şehriistanbul Ayasofya'da temsil olunur. Uğruna dökülen kanların, verilen canların yegane mükafatıdır Ayasofya. Ayasofya mahzun olduğu sürece İstanbul mahzun olacak bu büyük millet mahzun olacaktır.  Bir gün evet bir gün camileri lebaleb dolduran bir nesil geldiğinde Ayasofya hür İstanbul hür olacaktır. Ayasofya yine tazimle kapısından girecek övgüye layık nesillere kapısını açacaktır.

"Bu şehri İstanbul ki bî misli behâdır" Ne kadar haklı söyledin Şair Nedim.  Tarih durdukça Türk- İslam  yurdu olmaya, semalarını ezan sesiyle doldurmaya daim olasın Ey Şehri İstanbul.

Bayram AKYÜZ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.