İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

Bulduğunuz her delikten toplumu kanatmaya çalışıyorsunuz

İSYAN DA DAHİ MUKALLİTLİK

Bilinç bahşedilmiş bir canlı olarak insana verilmiş en özel istidat, isyan etme kabiliyetidir. Haksızlık karşısında Hakkı müdafaa etme bilincidir isyan fikri. İsyanın dayanak olduğu yer hakkın ziyan edilmesidir. İsyanı haklı kılan hakikat budur. Diğer hali serkeşlik- başıbozukluk olur. Nurettin TOPÇU, İsyan Ahlakı kitabında “isyan ahlakı, ahlakta iradedir” der.  Ahlakın kaynağı olarak da sorumluluk duygusunu ön plana çıkarır. İsyan ahlakı yüceltmek maksatlı bir eylemdir. İnsan olmanın gereği olan erdemlerin ayaklar altına alınmasına mani olunmak gayesiyle isyan edilir. Değilse bir toplumu fesada uğratmak, ahlakı sukut ettirmek maksatlı eylemin adı derinliği fazilet olan isyan kelimesi ile tarif edilemez o ancak bir anarşidir.

Toplum hayatımızı dizayn eden kurallar silsilemizin birçoğu ithaldir. Bizim bedenimize dar mıdır, geniş midir tartılmadan ithal edilmiştir. Pek çok boyutu ile toplumumuzun beklentileri ile irtibatlı olmayan bu yasalar günlük hayatımızı zorlaştırmaktadır. Her toplumun kendine mahsus yaratılış özellikleri, coğrafî ve tarihî hususiyetleri vardır. Kantonlar halinde bulunan İsviçreliler için uygun olan medeni kanun, İtalyanlar için muvafık olan ceza kanunu, Fransızlar için uygun düşen idare kanunu bizim bedenimize uyum sağlamamıştır. Uğur MUMCU bu hakikati: “Türk vatandaşı İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalya ceza yasasına göre cezalandırılan, Alman ceza muhakemeleri yasasına göre yargılanan, Fransız idare hukukuna idare edilen ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir” acı deyişiyle ifade etmiştir. Mal ve malzeme ithal edersiniz. Fakat fikir ve düşünce meta değildir ki olduğu gibi çalasınız. Esinlenir, yeniden kurgular, üzerine bina edebilirsiniz ama olduğu gibi çalamazsınız.

Efendim son birkaç gündür Şili’den aparılan bir eylem ülkemizin ciddiyet timsali olması icap eden Meclisimiz de dahi kendine yer buldu.  CHP ve HDP kadın vekilleri ilkokul öğrencilik yıllarına özenircesine hadi bir, iki, üç diyerek devletin temsil makamında devlete katil dediler. “Tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan “ sözleri ile kamu görevlilerini bir bütün itham altına aldılar. Güya bu eylemi öldürülen kadınlarımız için yapıyorlardı ama çocuklar gibi şendiler. Onların cesetleri üzerinde tepindikleri her hallerinden belliydi. Yarası olmayanlar başkalarının yaraları ile ne de kolay alay edebiliyorlar.

Dedik ya isyanları bile taklit. Yahu Şili’de polis tarafından öldürülen kadınlar için başlatılmış bir dans ülkemizde katil ve caniler tarafından öldürülen kadınlara uyarlanabilir mi? İsyan edelim zulme ve haksızlığa, hele de âlemin özü olan insanın öldürülmesine. Ama bari bu konuda yerli ve milli olalım. Hadi bilim üretemiyoruz kendi ahlakımız, kendi erdemimiz üzerine bir isyan fikrimiz de mi olmaz? Her şeye hazırdan konmanın rahatlığı. Meclis müsamere yapma yeri değildir. Biz Meclise ilkokulda müsamerede görev almayı başaramamışları mı seçtik? İçlerinde uhde mi kalmış? Meclis sorunlara çözüm üretme merciidir. Sayın Bakan Süleyman SOYLU’nun da dediği gibi bunu böyle yapınca problemler çözülecekse ne ala, yapınız o halde. Fakat sizin derdiniz öldürülen insanımız değil onların üzerinden elde edeceğiniz rant.  Ölü bedenler üzerinde tepinme derdindesiniz. Bu yüzünüzdeki gülümsemeye bile yansıyor.

Ahlakın kaynağı sorumluluktur. İsyanın sorumluluğundaysan ahlaklısındır. Bu isyan fikrinin muradı öldürülen insanlarımıza çare bulmak mıdır? Yoksa bulduğunuz her delikten toplumu fesat edici işlere mi tevessül etmektir? Bulduğunuz her delikten toplumu kanatmaya çalışıyorsunuz. Yaraları tırnaklarınızla derinleştirmenin derdindesiniz. Bir insanın haksız yere öldürülmesi âlemin yok edilmesi hükmündedir.  İsyanımız alemin özü olan insanın yüceltilmesinedir.

Polisimize, devletimize, hâkimimize, başkanımıza katil diyenleredir isyanımız. Bu isyan sizi karanlık dehlizlerinizde boğmaya muktedir bir kaynaktan beslenir. Ahlaktan. Terör fikrinin ülkemizde boy atmasına isyanımız mani olacaktır. Halkımızı ümitsizliğe sürükleyip birbiriyle çatışır hale düşürmenize yerli isyan fikrimiz engel olacaktır. İsyanın ahlakı sorumluluktur.  Ahlaksızca isyan edenler sorumluluktan kaçanlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.