Büyük Bem-Bir-Sen Ailesi Bir Araya Geldi

Büyük Bem-Bir-Sen Ailesi Bir Araya Geldi

BEM-BİR-SEN GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI

 

  • BEM-BİR-SEN GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI

 

  • BİNİ AŞKIN SENDİKA MENSUBU BİR ARAYA GELDİ

 

  • HİCRİ YILBAŞI KUTLANDI

 

  • AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ VERİLDİ

 

Bem-Bir-Sen 2014 yılı kış dönemi Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Antalya Kemer Daima Biz Otel’de 25-28 Ekim tarihleri arasında yapıldı.

Bem-Bir-Sen’in Türkiye genelindeki il ve şube yönetimlerinin yanı sıra bini aşkın sendika mensubunun katılımıyla gerçekleşen toplantı, büyük bir coşku ile gerçekleşti.

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Genel Başkan Yardımcıları Levent Uslu, Medeni Sevinç, Gürkan Alper ve Recayi Karslı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Bem-Bir-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Memur-Sen Antalya İl Başkanı Süleyman Gökçen, Bem-Bir-Sen Şube/İl Başkanları yönetimleri, aileleri ve bini aşkın sendika mensubu iştirak etti.

"SENDİKAMIZ ARTIK ULUSLARARASI BİR MARKA"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, toplantının Hicri Yılbaşı'na rastlaması nedeniyle duyduğu memnuniyeti paylaştığı ve bu özel güne ilişkin bilgiler verdiği konuşmasında, 1994 yılında çıktıkları yolda geldikleri noktayı vurgulayarak,

“1994 yılında çıkılan bu büyük yolculuğun bugün gelmiş olduğu nokta Allah’ın lütfu ve keremi ile hepimizi gururlandıran, emeğimizin karşılığının fazla fazla alındığı, yılmadan, yorulmadan yapmış olduğumuz çalışmalarımızın semerelerinin alındığı bir duruma gelmiştir. Bem-Bir-Sen üyelerinin ekonomik ve sosyal hakları geliştiren bir sendikadır. Bem-Bir-Sen üyelerinin menfaatini her şeyin üstünde gören bir anlayışın temsilcisidir. Bem-Bir-Sen bir sendikanın tüm işlevlerini yerine getiren bir anlayışa sahiptir. Bem-Bir-Sen uluslararası bir kamu sendikasıdır. Bem-Bir-Sen artık kamu sendikacılığında bir markadır. Bem-Bir-Sen adını dünyanın dört bir yanına altın harflerle yazdıran, ilkeli, bilimsel, etkin sendikacılık anlayışının adı olmuştur. Bem-Bir-Sen Avrupa’dan, Afrika’ya, Uzak Doğu’dan Amerika’ya kadar yürütmüş olduğu sosyal ve sendikal faaliyetleri ile lider, öncü, model bir sendikadır” diye konuştu.

Mürsel Turbay konuşmasında daha sonra Türkiye'nin içinde ve dışında meydana gelen olaylara değinirken "Demokrasimiz adına kara günlerin aşıldığı, cennet olarak gördüğümüz topraklarımızda huzurun, sükûnetin, emniyetin, istikrarın, özgürlüğün var olduğu bir zaman dilimi devam ederken, özellikle son 1,5 yıldır yakılmaya çalışılan 'ateşin' hepimiz farkındayız"dedi.

Turbay, "Zaman zaman uyutulan hücreler, uluslararası oyunlarla sırası geldikçe uyandırılmış, ortalık yangın yerine dönüştürülmüş, devletimiz, hükümetler acz içinde gösterilmeye çalışılmış, son 2 yıldır Doğu ve Güneydoğu’dan akmayan kan, duran gözyaşı huzurlarını bozmuş, rahatlarını kaçırmıştır. Son olarak Türk demokrasi hayatına kara harflerle yazılacak büyük bir 'siyasi sorumsuzluk' örneği sergilenmiş, Kobani’deki kardeşlerimiz üzerinden 'namus' edebiyatı yapılarak, gençlerimiz sokaklara çağrılmış adeta kışkırtılarak 'kardeşler arası bir savaş' yaşatılmıştır.

“MÜSLÜMANIN KANI KİMSEYE HELAL OLMAZ!”

Kürt vatandaşlarımızın haklarını savunduklarını iddia eden PKK Terör Örgütü’nün son olaylarda bölgedeki Müslüman halka yönelik şiddetini soykırıma vardırdığını,  Kobanili mülteci kardeşlerimize kurban eti dağıtan gençlerimizin başlarını taşla ezerek, yakarak, üzerinden geçirdikleri arabalarla parçalayarak katledilişlerini, ekranlardan kahreden görüntüler eşliğinde izledik. 16 yaşındaki Yasin ile Hasan ve Hüseyin kardeşlerimiz Müslüman sorumluluğuyla mazlumlara kurban eti dağıtırken zalimler tarafından şehit edildiler.

Uhud savaşında 80 kılıç darbesiyle şehit edildiğinde tanınamayacak halde olan Enes Bin Nadrı kız kardeşi parmaklarından tanımıştı. Yasin kardeşimizi ise babası ayağındaki benden tanıdı. Zaman değişse de zalimlerde zulümlerde değişmiyor. Çözüm süreci devam etsin diye, böyle bir vahşeti konu alan bir pazarlık yapılmaz. Kimliklerine saygı için terör uygulayanların sakallı olduğu için insan öldürmesini kınıyoruz. Kamunun düzeni, devletin düzeni, milletimizin canı pazarlık konusu olmaz.

Hepinizin yakından bildiği ve takip ettiği üzere 3 yıldan beri devam eden Suriye’deki iç savaş, son 6 aydır nereden türediği bizce belli olan ancak kimsenin sahip çıkmadığı, IŞİD ve benzeri örgütler sebep değil bir sonuçtur. Ortaya konulan usulü tasvip etmek, mümkün değildir.

Ancak son 10 yıldır bölgeyi etnik ve mezhepsel ayrıştırmaya tutanlar, bölgede iki milyon insanın ölümüne, beş milyon kişinin sakat kalmasına ve bir o kadar da dul ve yetimi kalmasına neden oldular. Bu durumlar dolayısıyla aç ve açıkta olan bir topluluğun sağlıklı hareket etmesi elbette beklenemez. Bu sebepleri, bölgeye demokrasi ve özgürlük getireceğim iddiası ile kan gölüne çeviren siyonizmin maşası, küresel emperyalizimdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile bölgeye insan için değil petrol için gelmişlerdir. Hedefleri bizim de elimizi kana, ayaklarımızı da çamura saplamaktır.

Mazlum olan milletlere ensar/muhacir kardeşliği açısından yaklaşan ülkemizde bugün 2 milyon sınırına dayanmış Suriye ve Iraklı kardeşlerimiz bulunmaktadır. Türkiye meseleye diğer ülkeler gibi bakmaz, bakamaz. Türkiye bu soykırımı görmezden gelerek sınırlarını kapatamaz.Türkiye, sınırlarından içeri giren bu kardeşlerine yardım etmeyi bırakamaz. Biz, Memur-Sen olarak, Bem-Bir-Sen olarak bu muhacir kardeşlerimize yardım işine başka sivil toplum örgütleri gibi bakamayız. Onları yok sayamayız. Buna en başta inandığımız Medeniyet değerleri müsaade etmez. Suriyeli kardeşlerimize, Kobanili kardeşlerimize sınır kamplarında kamyonlarla un dağıttık, tırlarla battaniye ve yatak dağıttık” diye konuştu.

Turbay daha sonra sendika olarak üyelerine ve diğer ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirdikleri eğitim ve öğrenci yurdu, faaliyetler, üyelerin yararlanması için satın aldıkları taşınmazlar gibi faaliyetlerini anlattı.

Genel Başkan Mürsel Turbay’ın, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmasının tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.bembirsen.org.tr/dokumanlar.php?id=102&dosya=download

Genel Başkan Turbay’ın ardından kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinçyaptığı konuşmada milletimizle bir ve beraber olmak gereklidir. “Birileri bu milletin kardeşliğinden rahatsız olmaktadır” dedi. Sevinç şube ve il başkanlarına seslenerek,

Böyle geniş kapsamlı bir toplantının yapılmış olması ve ailelerimizin de sendikayı yakından tanımaları adına önemli olmuştur. Onlarla beraber daha geniş kapsamlı projelere imza atarız.”

Teşkilat çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Sevinç, üye güncellemelerinin daha dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Son olarak kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Alper, şube/il başkan ve yönetimlerine mevzuatta yapılan değişiklikler ile torba kanunda yer alan ve yerel yönetimleri ilgilendiren kanunlara ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

Bem-Bir-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nun son bölümünde söz alan Şube ve İl Başkanları kendi bölgelerinde yapmış oldukları çalışmaları anlattılar ve sonuçları ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

BEM-BİR-SEN KOMİSYON TOPLANTILARI YAPILDI

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın ikinci bölümünde Genel Başkan Yardımcıları Birim toplantıları yapılarak, hedefler belirlendi, şube ve il yönetimlerinin soruları yanıtlandı.

Genel Merkez yöneticilerinin başkanlık ettiği komisyonlar 4 ayrı salonda gerçekleşti.

Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantıları kapsamında şube ve il sekreterleri ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Uslu, Şube ve il sekreterlerinin sorularını yanıtladı.

Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç, şube ve il teşkilatlanma sekreterleri ile bir araya geldi. Sendikaların teşkilat yapısını ele alan Sevinç, teşkilatçılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar ile sendikal örgütlenmenin önündeki engeller konusunda şube temsilcileri ile görüş alış verişinde bulundu.

Kurumsal aidiyet bilincinin önemine değinilen komisyon toplantısında, il yönetimlerinin görev, işbölümü ve koordineli çalışma disiplini hakkında genel değerlendirmelerde bulunuldu.

Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Alper, şube-il idari ve mali sekreterleri ile komisyon toplantısı yaptı. Sendika olarak idari ve mali konularda bilgiler veren Alper işleyişin nasıl olması gerektiğini yaşanan bir takım aksamalar konusunda görüşlerini aktardı.

Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Recayi Karslı ise şube ve il eğitimden sorumlu sekreterleri ile komisyon toplantısında bir araya geldi.

Eğitim seminerlerinin önemine vurgu yapan Karslı, sendikal konuların ve yeni gelişmelerin, modern sendikacılık yöntemlerinin ancak eğitimler sayesinde olabileceğine vurgu yaptı.

BEM BİR SEN’DEN HİCRİ YILBAŞI KUTLAMASI

Bem-Bir-Sen Hicri Yılbaşı’nın girmesi dolayısıyla sebebiyle Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda bir program düzenledi.

Genel Başkan Mürsel Turbay başta olmak üzere Genel Başkan Yardımcıları, İl/Şube Başkan, yönetimleri ve aileleri izledi.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlanan gecede, Bezm-i Safa Gurubu ilahiler söylerken, Beyaz Düşler Sahnesi bir tiyatro oyunu sergiledi. Kutlama gecesine katılan sendika mensuplarına hurma ikram edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.