1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Büyükşehir Başkanları Kayseri'de
Büyükşehir Başkanları Kayseri'de

Büyükşehir Başkanları Kayseri'de

kayseri Yerel yönetimlerin ilgi odağı oldu

A+A-

Antalya, Gaziantep, Konya ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanları, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde düzenlenen İstişare Toplantısı'nda bir araya geldi. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki de katıldı.       Erciyes Magna Otel'de gerçekleştirilen toplantıda belediye mevzuatlarında yapılabilecek düzenlemeler üzerinde duruldu ayrıca ortak aklın ürettiği fikirler ve bunlardan doğan hizmet alanları masaya yatırıldı.       Gerçekleştirilen toplantının amacı hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TBMM'nin yeni yasama döneminde yerel yönetimlere dair görüşmelere katkı sağlamak amacıyla biraraya geldiklerini ifade ederek, "Yeni yasama döneminde yerel yönetimler ve özellikle de Büyükşehir Belediyeleri ile ilgili yapılacak çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yapmak ve nasıl katkı sağlayabileceğimizi belirlemek amacıyla biraraya geldik. 1,5 yıl önce yürürlüğü giren ve başarıyla uygulanan Büyükşehir Belediyeleri kanununu ufak tefek dokunuşlarla nasıl daha verimli hale getirebiliriz gibi sorulara cevap arayacağız" dedi.

"BİZİM DERDİMİZİ EN İYİ BİZ BİLİRİZ"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de bütün özellikleri birbirine benzeyen Büyükşehir Belediyeleri olarak biraraya geldiklerini kaydederek, "Anadolu'da birbirine benzeyen, birçok ortak özelliği olan Büyükşehir Belediyeleri olarak bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Bir İstanbul, bir İzmit bizim ölçeklerimizde değil. Ya da yeni oluşturulan Büyükşehir Belediyeleri de bizim gibi değil. O yüzden, benzer özellikleri olan Büyükşehir Belediyeleri olarak biraraya geldik. Bizim derdimizi en iyi biz biliriz. Haseki Başkanın da işin içinden alaylı olarak yetişip giden Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olması bizim için bir şans. Söylediklerimizi yukarıya aktarma konusunda en rahat gidebileceğimiz bir açık kapı" diye konuştu.

"1 KASIM BİZİN İÇİN FIRSAT DOĞURDU"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 1 Kasım'ın büyük bir fırsat doğurduğunu belirterek, "Yaklaşık 20 ay önce yürürlüğü giren 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanununun uygulamalarında güçlü taraflarımız da var sıkıntılarımız da var. 1 Kasım'dan sonra parlomentoda güçlü bir kabine oluştu. Bunları güçlü bir şekilde aktarmamız ve hızlıca çözüm yolları geliştirmeliyiz. 2019'a giderken önümüzdeki engelleri kaldırmamız gerekiyor" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR KANUNU SON DERECE OLUMLU"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de 1,5 yıldır yürürlükte olan Büyükşehir Belediyeleri Kanununun temel belediyecilik ve altyapı hizmetleri açısından son derece olduğunu ifade ederek, "1,5 yıllık uygulamada 50 yıllık belediyelerin su ve kanal meseleleri, sınır meseleleri, kaynak ve akış bölgeleri meseleleri gibi meseleler hızlı bir şekilde çözüldü" diye konuştu.       Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de hazırlayacakları tekifleri hızlı bir şekilde yeni hükümete ulaştırıp çözüm yollarını takip edeceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.