Çalışan annelere kreş desteği

Çalışan annelere kreş desteği

Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı kararname ile kadın istihdamını desteklemek amacıyla kreş hizmetlerindeki vergi istisnası yüzde 50'ye çıkarıldı ve çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutar 304 TL’den 1.015 TL’ye yükseltilmiş oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan 2018/11674 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kadın istihdamına yönelik çok önemli bir düzenlemede hayata geçirildi. Kadın istihdamını arttırmak için kreş desteği yükseltildi. Peki kreş desteği nedir? Kreş desteği nasıl alınır? Kreş desteğine nasıl başvurulur?

KREŞ HİZMETİ VEREN İŞVERENE VERGİ İSTİSNASI
7103 sayılı Kanunla işverenlerce kadın hizmet erbabına kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle sağlanan menfaatleri gelir vergisinden istisna tutuldu.

.YÜZDE 15'DEN 50'YE ÇIKARILDI
Kanunda, kreş hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 15'i istisna edilmişken, Bakanlar Kurulu kararıyla bu oran da yüzde 50'ye çıkarıldı.

AYLIK TUTAR BİN TL'Yİ AŞTI
Böylelikle çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutar 304 TL'den 1.015 TL'ye yükseltilmiş oldu.

.

KREŞ DESTEĞİ NASIL ALINIR?
Öncelikle çalışan anne şayet çocuklara bakılan bir yerde çalışıyorsa ve çocuğunu buraya getirme imkanı varsa; kreş desteğinden yararlanamaz. Şart; annenin çalışmış olduğu kurum haricinde bir yerde çocuğunu kreşe vermesidir; bu şart yerine getirilmedi sürece zaten destek sağlanmayacaktır. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yapmış olduğu açıklamaya göre şimdiye kadar vergi konusundaki düzenleme için 500.000 bin kişi talepte bulunmuş durumda; zaten devlet hazinesinden bu uygulama için ayrılmış bütçe ise 4.3 Milyar liralık. Kısacası kadının iş hayatında yer edinmesini, istihdamını sağlaması açısından vergilendirmeler teşvik amaçlı kullanılmakta; haliyle iş verene de cazip gelmektedir. Kreş desteğine başvuru yapmak isteyen çalışan annelerin önce iş vereni, yoksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı merkezlerden bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekir..

KREŞ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI
Öncelikle bu desteği almadan evvel maaş miktarınız göz önünde bulundurulur, sonuç olarak eğer uygun iseniz bu destek iş vereniniz tarafından sağlanır. Örneğin bir çalışan anne asgari maaş alıyor ise ve çocuğuna bakmakla mükellef ise( çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet elbette kadın işinden istifa etmesin diye bu desteği ona sağlayacaktır. Ancak maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakacak aile büyüğü bulunan, çocuğun babasının maddi geliri masraflarına yetecek düzeyde olan ailelere bu desteğin sağlanması zorlaşır; çünkü ciddi talep olan bu konuda devlet vereceği maddi desteğin gerçekten gereken bir yere gitmesi için titiz davranır..

Kaynak : Takvim

 

Fenerbahçe transferi bitirdi!

Fenerbahçe transferi bitirdi!

Milyonlarca kişiye büyük destek

Milyonlarca kişiye büyük destek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.