1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Çalışma Bakanı'nın masasındaki sorunlar
Çalışma Bakanı'nın masasındaki sorunlar

Çalışma Bakanı'nın masasındaki sorunlar

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem'in önünde önemli dosyalar var. Şimdi gözler taşeron işçiden öğrenciye milyonları ilgilendiren sorunların çözümünde

A+A-

FARUK ERDEM

 

Türkiye 1 Kasım'da tekrar seçime gidiyor. Bu seçimlere bizi götürecek hükümet de yemin ederek göreve başladı. Yeni kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturacak isim çok önemliydi. Çünkü bu yıl milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmelerinde yüzlerce karar alındı. Buna önceki dönemde çıkarılan torba kanunların uygulanması eklenmeli. Genel Sağlık Sigortası'ndan asgari ücrete kadar beklemede olan birçok konunun çözümü tecrübeli bir isme emanet edildi. Bakanlık görevini üstlenen Ahmet Erdem, bu konularda uzman ve 40 yıllık bir tecrübeye sahip. Konuya hakim durumda. İşte Bakan Erdem'in masasındaki bazı konu başlıkları...

4C VE ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER: Son toplu sözleşmede 4C'li kamu personelinin kadroya geçirilmesi ve kamuda işçi kadrosundaki üniversite mezunu personelin statü değişikliğiyle memur yapılması için çalışma başlatılması kararlaştırıldı. Binlerce kamu personeli kararın gereğinin yapılmasını bekliyor.

TAŞERON İŞÇİLER: Taşeronluk sistemindeki aksaklıkları giderecek düzenlemeler önceki dönemde torba yasalarla çıkartılmıştı. Ancak burada asıl işi yapan taşeronlar için d bir gelişme oldu. Yasa gereğince Bakanlar Kurulu hizmet alımı yapılacak alanları açıklayacak, böylece kalan alanlarda taşeron çalıştırılmayacak. Bu alanlarda çalışanlar içinde kadro imkanı doğacak. Çalışmalar merakla bekleniyor.

İMD'LER: İş ve meslek danışmanları (İMD) gittikleri kurslarda para harcayarak sertifika almaya devam ediyor. Bunun için de bir üniversitemiz hizmet veriyor. Fakat atamaları bir türlü gerçekleşmiyor. İşsiz İMD sayısı 15 bine ulaştı. Atama kararı bekleniyor.

EMEKLİLER: Emekliler yeni bir intibak beklerken bir yandan da promosyon için bankalarla görüşmeler yapılması gerekiyor. Yine primi az olup yaşı 60'ı geçenler için borçlanma imkanı verilmesi konusu da gündemde.

KADRO BEKLENTİSİ: Başta İİBF mezunları olmak üzere milyonlarca genç, kadro açılmasını bekliyor. Özellikle İİBF'liler kendilerine ayrılması gereken Genel İdari Hizmetler kadrolarına, tüm üniversite mezunlarının başvurabilmesinden şikayetçi. Ayrıca kasımda 3 bin gelir uzman yardımcısı alınması için de talep var. Öğretmenler de yeni kadro beklentisi içinde.

TAZMİNAT FONU: Türkiye'nin kanayan yaralarından kıdem tazminatı sorununa neşter vuracak bu çalışma da devam ediyor. Önceki bakan Faruk Çelik'in fonun kurulmasında emekleri büyük. Sosyal tarafların uzlaşacağı bir fon sistemi kurulması bekleniyor.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.