1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. TAŞERON İŞÇİLER

  4. Çalışma Bakanlığı'ndan yeni taşeron yazısı! Yemek ve yol bedelleri düşülecek mi?
Çalışma Bakanlığı'ndan yeni taşeron yazısı! Yemek ve yol bedelleri düşülecek mi?

Çalışma Bakanlığı'ndan yeni taşeron yazısı! Yemek ve yol bedelleri düşülecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Görüş Bildirdi,Yemek ve Yol Bedelleri Düşürülmeyecek

A+A-

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarda kadroya geçen güvenlik görevlilerinin ihale sözleşmelerinde yol ve yemek yardımları daha yüksek olarak belirlenmiş ve bu kapsamda hangi yardımın esas alınacağı hususunda tereddüt oluşmuştur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oluşan tereddütleri ortadan kaldıracak bir görüş verdi...

Kadroya geçiş öncesinde ihale şartnamesi gereği yapılan anlaşma ile 7,5-15 TL arasında yemek bedeli alan taşeron işçiler, kadroya geçiş işlemleri sonrasında ihale şartnamesi kalmaması nedeniyle yemek bedellerinde düşme oluşmuştu..

Yüksek Hakem Kurulunun onayladığı toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre yemek ihtiyacını karşılamayan kurumlar çalışanlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu günlük 5 TL ücret öderken, yemek veren kurumlarda çalışan işçiler ise ayrıca yemek ücreti ödenmeyeceği düzenlenmişti.

Ancak, Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen güvenlik görevlilerinin ihale sözleşmelerinde yol ve yemek yardımları daha yüksek olarak belirlenmiş ve bu kapsamda hangi yardımın esas alınacağı hususunda tereddütler ortaya çıkmıştır.

Konu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görüş bildirdi

HANGİ YARDIM YÜKSEKSE O UYGULANIR

Çalışma Bakanlığı yaptığı değerlendirmede bu gibi durumlarda hangi yardım tutarı yüksek ise onunun uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirilmiştir. Buna göre de, kadroya geçirilen işçiler taşeron sistemde belirtilen yemek bedeli üzerinden hakedişlerini alacaklardır.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NIN GÖRÜŞ YAZISI  

Kaynak : SGK Rehberi

Yeni bir paket daha yolda!

Yeni bir paket daha yolda!

Hükümet, milyonlarca insanı ilgilendiren, imar affı, vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırılması ve emekliye ikramiyeyi içeren torba yasadan sonra, ikinci bir paket daha hazırladı.

Çarpıcı 24 Haziran anketi!

Çarpıcı 24 Haziran anketi!

MetroPoll`ün 28 ilde 2 bin 63 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmaya göre;

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaybederse ne olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaybederse ne olacak?

Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık, ``Erdoğan kaybederse ne olacak?`` başlıklı dikkat çeken bir analizi okuyucularıyla paylaştı. İşte o yazı:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.