Cami inşaatına engel olabilmek için...

Cami inşaatına engel olabilmek için...

Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun imara açılacağı iddialarına hem İBB’den hem de Üsküdar Belediyesi’nden yalanlama geldi.

Provokasyonun altından Validebağ Korusu ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ama koruya yakın bir alanda hayırseverler tarafından yapımına başlanacak olan Cami inşaatına engel olma çabası çıktı.
İBB’DEN NET YALANLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi son günlerde ortaya atılan Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun imara açılacağı yolundaki iddiaları net şekilde yalanladı.
“Validebağ Korusu’nun kullanım hakkı daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’ndaydı.Korunun bakım işlemleri yapılamıyordu. Bu sebeple 2 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Ön tahsis 2 yıl için geçerli ve bu süre içinde Validebağ Korusu’nda gerekli bakım işlemleri yapılacak. Bu alanın imar ve yapılaşmaya açılması kesinlikle söz konusu değildir. Emirgan Korusu ve Hidiv Korusu gibi alanlardaki hassasiyet Validebağ Korusu için de geçerlidir” denildi.
ASIL MESELE CAMİYE ENGEL OLMAK MI?

Peki günlerdir Validebağ Korusu üzerinden yürütülen kışkırtıcı haberlerin ve eylem çağrılarının asıl amacı ne? Üsküdar Altunizade Mahallesi Rauf Paşa Sokak’ta planlı, projeli, ruhsatlı bir cami inşaatı var… Validebağ Korusu ile hiç ilgisi olmayan,  167 pafta 1313 ada ve 197 parselde bulunan söz konusu alan İmar Planlarında “Dini Tesis Alanı” olarak geçiyor…

CAMİ İNŞAATI BAŞLADI “KEL” GÖRÜNDÜ

Günlerdir Validebağ Korusu üzerinden sürdürülen “yeşil alan” savunmasının nasıl bir kandırmaca olduğu Validebağ Korusu ile hiç ilgisi olmayan cami inşaatının başlamasıyla gün yüzüne çıkmış oldu…

Zira Cami yapılacak arsanın mülkiyeti Üsküdar Belediyesi’ne ait. Bölgede yaşayanların talepleri üzerine hayırseverler tarafından yapımı üstlenilen caminin inşaatını durdurmaya çalışan bir grubun sistemli engelleme çabalarının “Validebağ”provokasyonu ile de sınırlı olmadığı öne sürülüyor. Buna göre cami yapımına engel olmak isteyenlerin araçlarını cami arsasına bıraktıklarından söz ediliyor. Validebağ Korusu ile uzaktan yakından ilgisi olmayan cami inşaatını engelleyecek nitelikte bir mahkeme kararı da yok.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.