Cemaat okullarına müdahale edilecek

Cemaat okullarına müdahale edilecek

Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada: Cemaat okullarının paralel örgütten alınacağını söyledi.

Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Soru & cevap kısmında yurtdışındaki paralel okulların durumu soruldu. Arınç " Dünyanın birçok yerinde Türk okulları dediğimiz okullar var. Devletimizin de açtığı okullar var. Paralel yapının okullarına hukuk içinde müdahale edilecek" dedi.

İşte Bülent Arınç'ın o açıklamaları:

- Yurtdışındaki Türk okulları için yapılacak düzenleme için bir takvim var mı?

Bu konu Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tarafından dile getiriliyor. Bu okullar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı. Ben de bu okulları ziyaret ettim. Devletimizin de kurduğu okullar var. Dünyanın birçok yerinde Türk okulları dediğimiz okullar var. Bunlar daha çok Türk yurttaşlarımızın çocuklarına eğitim vermek üzere açılmıştır. Meseleyi birbirine karıştırmayalım. Kapsamlı bir eğitim çalışması yapmamız gerekli. Milli Eğitim Bakanımız çok güzel bir sunum yaptı. Bu konu farklı açılardan ele alınmalı. Bu okullar cemaat okulu olarak anılmaktadır. Daha sonra paralel okul olduğu ortaya çıkınca bu okulların ıslah edilmesi gerektiğine karar verildi. Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşlarımızın kurduğu okulların hepsine hukuk içinde müdahale edeceğiz. Bir şirkete zorla el koymak mümkün değil. Satın alma şeklinde ya da devralma bu okullara müdahale edebilir. Gambiya ve Azerbaycan'da zararlı oldukları gerekçesiyle kapatıldı. Yeni bir eğitim sistemi olarak düşünüyoruz. Bulundukları okulların daha nitelikli olması.

Bir vakıf kurarak yurtdışında okullarımızı açacağız. Ana hatları belli ama detaylarını belirlemedik.

BEDELLİ ASKERLİK
- 1988'li doğumlular sizden şu an haber bekliyor. Onlar için bir düzenleme var mı?

Bu kanundur. Her kanun çıkan tarihten sonra uygulanır. O arkadaşlara söyleyecek hiçbir şey yok. 1 Ocak sonrası doğumlulara sabır diliyorum. Ya da koşa koşa askere gitmelerini tavsiye ediyorum.

haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.