Cemil Bayık: Cemaat ile temas kurmak istedik

Cemil Bayık: Cemaat ile temas kurmak istedik

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK olarak cemaat ile temas kurmak istediklerini ancak karşı tarafın bunu kabul etmediğini söyledi.

İMC TV'den Ayşegül Doğan'a konuşan KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Gülen Cemaati ile PKK arasında ilişki olduğu iddiasına yanıt verdi.

"BELGELER VARSA AÇIKLANSIN"

Davutoğlu'nun PKK-cemaat iddiasını kesin bir dille reddeden Bayık "Elimizde belgeler var diyor. Ben bu belgelerin kamuoyuna açıklanmasını istiyorum" dedi. Bayık PKK olarak cemaat ile temas kurmak istediklerini ancak karşı tarafın bunu kabul etmediğini açıkladı.

"CEMAAT MİLLİYETÇİ VE KÜRT DÜŞMANI"

Cemaatin "milliyetçi ve Kürt düşmanı" bir çizgide olduğunu savunan Bayık "Biz temasa geçerek onları o çizgiden uzaklaştırmayı hedefledik. Ama onlar Kürt düşmanı milliyetçi bir çizgide kalmayı tercih ettiler. Bu nedenler bizim ile onlar arasında bir ilişki gerçekleşmedi." dedi.

"HDP-CHP İTTİFAKI KESİNLİKLE YANLIŞTIR"

"CHP ile ittifaka sıcak bakmıyoruz. İki tarafın seçmeni de oy kayması yaşar. Böyle bir ittifakın yapılması bizce düşünülemez. Sistem partileri ile ittifak yapılması doğru değildir. Elbette seçimlerde ittifak yapılır. Hatta en geniş şekilde yapılır. Ama HDP'nin ittifak edeceği kesimler devlet dışı kesimlerdir. Bu çok geniş bir kesimdir. Soldur, Alevilerdir, çeşitli halklar ve dini mezheplerdir, çevreciler, feministlerdir... Bu çevrelerin hepsi bu iktidardan umutsuzdur. Onun için bir demokrası bloğunun yaratılması gerekir. Bu blok yaratılırsa bunun sonuçları oldukça olumlu olacaktır. Böyle bir bloğun meclise girmesi MGK'daki svaş kararının engellenmesine ve demokrasi güçlerinin yeni bir döneme girmesini sağlayacaktır. Türkiye'deki zihniyetin değişmesine yol açacaktır. 2015 seçimleri herkes açısından stratejik bir değer kazanmıştır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.