1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SİYASİ HABERLER

  4. CHP'nin belediyelere gönderdiği 10 temel ilke
CHP'nin belediyelere gönderdiği 10 temel ilke

CHP'nin belediyelere gönderdiği 10 temel ilke

Ulaşımın dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınması istenen ilkelerde, başlatılmış projelerin kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmesi istendi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlara

A+A-

CHP Genel Merkezi'nden, göreve başlarken dikkate alınması istenen 10 temel ilke, partili belediye başkanlarına gönderildi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından, belediye başkanlarının göreve başlarken dikkate alması gereken 10 temel ilke belirlendi. Söz konusu ilkeler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ön yazısı ile tüm CHP'li belediyelere gönderildi.

1- Belediye personeline; ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri,kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.

2- Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.

3- Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.

4- Harcamalar, yatırımlar mali disiplin içerisinde, şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı.

5- Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

6- Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve bu düzenlemenin Ocak 2019'dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

7- Ulaşımın, dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı.

8- Özellikle gençlerin ve çocukların, okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

9- İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlara izin verilmeli.

10- Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde, hangi partiden olursa olsun ilçe belediyeleriyle eş güdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.