Çocuk Taciz Haberleri - Bu Girdaptan Çıkmalıyız

Artık beniadem geçmiş zamanla kıyas kabul etmeyecek kadar kuvvetli iletişim imkanlarına sahip. En ilgisiz kişi bile görsel medya eliyle pek çok bilgiye haiz oluyor. Hatta bu bilinçli bir bilgilenme süreci bile değil. Televizyon karşısında çok ilgili olmayan dahi ülke ve dünya gündemine vakıf olabiliyor.  Bu günkü toplum birçok değerini ve değer algısını iletişim dünyasından edindiği malumata yaslamış durumda.  Kişiler; kitaplar veya toplum örfüyle değil görselliğin zenginleştirdiği gözlükle hayatı analiz ediyor ve kendini konumlandırıyor.

                İletişim dünyası en çok da bununla daha ilgili olan öğrenim çağındaki gençleri etkiliyor.  Öğrenciler, medyada her ne görüyorsa onu doğru olarak kabul ediyorlar. Son zamanların en iğrenç haberleri büyüklerin tacizine uğramış genç bedenler.  Şüphesiz bu esfelesafilinde  bir iştir. Kimse bunu yapanlar bulunup en ağır şekilde cezalandırılması toplumun bekası adına elzemdir.  En çok yaralayıcı olanın ise bu haberlerin faillerinin öğretmenler oluşu üzerinde oluşan korkunç boğucu havadır. İnsanlığın yaratıldığı günden beri en kutsal meslek olan ve esası güven üzerine kurulan muallimlik ile böylesi bir iğrençliğin bir arada anılması hiçbir izanın kabul edeceği iş de değildir.  Bir milyona yaklaşan camiada çürük elmaların olmadığını iddia etmek ancak saf dillilik olur.  Lakin asıl yıkım toplumun karşısına getirilen öğretmen imajındadır.  Farkında mısınız sevgiye en çok ihtiyaç duyan öğrencisinin başını okşamaktan korkar olmuştur öğretmenler. Toplumun her kesimini bir paranoya sarmış ve herkes bir cadı avına soyunmuştur. Daha dün herkesçe normal algılanan, olması gereken pek çok davranış artık korku ve endişe sebebidir. Hatta vahim olan infial sebebi sayacağımız bir suç normalleşme seyrindedir. Bu iğrençliğin failleri bunu sıradan bir suç gibi itiraf etmektedir. Yıkıcı etkileri büyük olan ve çocuklarımızı tehdit eden bu suçun normalmiş gibi sunulmasına asla müsaade edemeyiz.  Böylesi bir mesele birinin diğerinin kalesine gol atacağı alan olmaktan çıkmalıdır. Suç şahsidir. Bir topluluğa mal edilemez.  Birkaç zavallının ettiğinin günahı hiç alakası olmayanlara yüklenemez. Böylesi bir meseleye mal bulmuş mağribi gibi yüklenmek yanlış. Demiyoruz ki buna göz yumulsun ama böylesi  bir iğrençliğin sürekli toplumun önüne sunulması sanki bütün bir camianın bu şekilde olduğu gibi lanse edilmesi ne kadar doğru.  Türk medyasının yeniden bir kez daha etik ilkelerini gözden geçirme zamanıdır.  Toplum yaşamını temellerinden oynatan bu cerihaların şüyuu vukuundan beterdir. Hele bir de kitleleri ardından sürükleyenlerin dilinden bunun yüksek perdeden söylenilmiş olması yarayı daha da derinleştirmektedir. Kolluk kuvvetlerimiz suçluları bulsun, adalet dağıtıcılarımız tüm suçlulara misal olacak en ağır cezayı kessin. Ama hayata iletişim kanallarının gözüyle bakan bir toplumun önünde bu hadiseler bütün iğrençliğiyle tartışılıp durmasın. 

                Evet, bu girdaptan çıkmalıyız. Küçük menfaatler için tutulan bu yol çıkmaz sokak.   Öğretmenlik mesleğinin imajı muhkem tutulmalıdır. Buradaki talep meslek icracılarının mesleklerinin gereklerini yerine getirmekten ötürü hak ettikleri değeri görmeleridir. Bu kale yıkılırsa ardından pek çok sur da yıkılır.  Öğretmenler güvenilir insanlardır,  böyle olmaya da devam ediyorlar. Her meslek icracısında olduğu gibi birkaç hastalıklı ruh asla bunu karalayamayacaktır.

                                                                                                                                                               Bayram AKYÜZ

                                                                                                                                                                  Eğitim Yazarı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum