1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çoğumuz kullanıyor...Tıpçılar ikiye bölündü!
Çoğumuz kullanıyor...Tıpçılar ikiye bölündü!

Çoğumuz kullanıyor...Tıpçılar ikiye bölündü!

Deodorantlar kansere neden olur mu? Bilim dünyası bu konuda ne diyor...

A+A-

Uzmanlar bir dönem vatandaşı deodorantlarda bulunan alüminyum tuzları konusunda uyarmıştı. Ter önleyici rolon ve deodorantlarda bulunan alüminyumun kansere yol açabileceğini açıklamış ancak bunun için henüz kanıt olmadığını belirtmişlerdi.  

Yapılan yeni bir araştırma ise; uzun süre kullanılan deodorantların agresif tümörlere yol açabileceğini gösterdi. "Ter önleyicilerin içerisinde bulunan kimyasal maddeler vücut için gerçekten zararlı olabilir" denildi.

KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR MU?

Uzmanlar, meme kanseri oranları artmaya devam ederken, kanserin artmasına neden olan faktörleri masaya yatırdı. 

Bilinen risk faktörleri arasında obezite, alkol ve önceki nesillere göre daha az aktif olma bulunuyorken; kanser artışına sebep olan faktörlerden birinin de ter önleyicilerin içerisinde bulunan alüminyum tuzunun ter bezlerini engellemesi üzerinde duruldu. Deodorantlar ile diğer ter önleyiciler arasında farklar olabildiğini dile getiren uzmanlar, bazı ürünlerin alüminyum içermediğini sadece koltuk altındaki bakterileri öldürdüğünü söyledi.

Ancak korkutucu iddia; uzun süre ter önleyici olarak kullanılan alüminyum tuzlarının meme kanseri riskini artırabileceği oldu. Sonuç olarak ürünlerinin tamamen güvenli olduğunu söyleyen üreticilere rağmen alüminyum içermeyen ter önleyici için tüketici talebi giderek artış gösterdi. 

Ancak İngiltere Kanser Araştırmaları Ajansı (Cancer Research UK)'nın websitesinde yayınladığı bu mesaj deodorant kullanan kişileri rahatlattı: 

"Deodorantlar ve ter önleyicilerin meme kanserine neden olduğu bilgisi asparagastır. Bu ürünlerin meme kanserine neden olduğunu gösteren ikna edici hiçbir kanıt yoktur" açıklamasında bulunan İngiltere Kanser Araştırmaları Ajansı, şunları da ekledi: "Tıp kurumu, kusurlu ve belirsiz. Küçük bir bağlantı bulduklarında bunu açıklamadan önce birçok araştırma yapmaları gerekir."

YENİ ÇALIŞMA GEÇEN HAFTA YAYIMLANDI

Cenevre Üniversitesi'nin saygın araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırma ise International Journal of Cancer dergisinde yayımlandı. 

Bu yeni araştırmaya göre; yaygın olarak kullanılan koltuk altı ürünlerindeki alüminyum klorür vücudun farklı bölgelerine yayılabilir ve çok agresif tümör gelişimini tetikleyebilir.

Çalışmaya öncülük eden Onkolog Andre-Pascal Sappino, "Sonuç olarak alüminyum tuzları içeren tüm koltuk altı ürünlerinden kaçınmak gerektiğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİ'DE KARŞI ÇIKTI

Daily Mail'de yer alan habere göre; Çalışma kamuoyuna sunulur sunulmaz, bu tezin çürütülmeye başladığı ifade edildi. 

Meme Kanseri Derneği Başkanı Delyth Morgan, kadınların bu ürünleri kullanmaya devam etmesi gerektiğini, kanser ile deodorant kullanımı arasındaki bağlantı için daha çok kanıta ihtiyaç duyulduğunu; alüminyum tuzları ve kanser arasındaki çalışmanın da insanlar üzerinde değil fareler üzerinde yapıldığını ifade etti.

Cambridge Üniversitesi'nin Kanser Epidemiyolojisi Bölümü'nden Profesör Paul Pharoah'da deodorantların kansere yol açabileceği bulgularını reddetti.

KAYNAK HABERTÜRK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.