Çöle Yazılmış Destan: Kut'ul Amara

Tarihin akışını şekillendiren önemli medeniyet mimarlarından biri de milletimizdir. Zulme karşı durmuş ve zalimin korkulu rüyası olmayı başarmış bir kavmin evlatları olmaktan onurluyuz. Dünyada zulmü icat etmiş ve sömürüyü mazlumların kaderi yapmış İngiliz ordularının yenilebileceğinin ispatı yönüyle muazzam bir başarı olan Kut'ul Amara zaferinin yıl dönümünü kutluyoruz. Anadolu'nun yiğit evlatlarının namus saydığı vatan toprağını düşmana karşı savunduğu ve koca bir düşman ordusunun esir edildiği önemli bir muzafferiyetin yıl dönümünü yaşıyoruz. Düşmana bu hezimeti yaşatan büyük komutan Halil Paşa'ya ve onun emrinde savaşan her bir neferimize salam olsun.  Onlar inanmış güzel insanlardı.

Selam olsun, yaş ekininin biçildiği gibi biçilip de cepheyi terk etmeyen ordumuzun her bir neferine.

Selam olsun, "Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi" mısralarının yazıldığı yiğitlere.

Selam olsun, namusu çiğnetmeyip, çiğnetmeyecek Koçyiğitlere, toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlara

Selam olsun; hüsranın dört bir yanı kuşatıp boğduğu demde, demir çemberi göğsünde kırıp parçalayanlara, dağları yırtanlara, enginlere sığmayıp taşanlara.

Selam olsun kızgın çöllerde al bayrağın gölgesinde duranlara, karlı dağlarda kızıllığında ısınanlara; susuzluğa, açlığa, soğuğa, sıcağa, ille de düşmana boyun eğmeyen babayiğitlere.

Tarih pek çok defa milletimizin ağır imtihanlara tabi tutulduğunu kaydetmiştir ama Kut'ul Amara zaferi çok farklı bir galibiyettir. Tamamen karşı koyma gücü tükendi denilen Osmanlı ordularının on binlerce İngiliz askerini esir etmesiyle sonuçlanan ve vatan toprağını savunacak kahramanların mevcudiyetinin ispatlandığı, İngiliz prestijinin birinci dünya savaşı boyunca en büyük darbeyi yediği muzafferiyettir. Bu savaşta,  Türk savaş uçaklarının üstlendiği önemli misyonu da kahraman pilotlarımızı da yad etmeden geçmeyelim. Hani hep sefil ve teçhizatsız ordularımızdan dem vurulur ya kendi öpöz tarih derslerimizde.  Hayır böyle değildir.  Donatılmamış bir ordu nasıl kırk bin İngiliz askerini öldürür, on üç binini esir etmesi mümkün müdür? Devrin en güçlü ordularından birini silahı ve teçhizatı olmayan bir ordunun yendiğini iddia etmek eşyanın tabiatına aykırıdır.

Kut zaferi, son vatan evladı şehir edilmeden bu topraklara göz dikilemeyeceğinin ispatıdır.            Hani Vatan şairi Namık Kemal bir anneye benzettiği vatan için demişte ya:

Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini;

 Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?

Adeta ordumuz bu galibiyetiyle  Vatan Şairine ses vermiştir.  Nefer düşer, bayrak düşmez.

Çölün ateşinden daha elimdir ayrılığın hüznü... Her bir asker ayrılığın hüznüyle her anını son dem diye yaşamaktadır.

Hepsi, sırtında aba, günlerce

Gittiler içleri hicranla dolu;

Her günün ufkunu sardıkça gece

Dediler: ''Belki bu son akşamdır'' 

Kutsal değerler uğruna her gününü son akşam olarak yaşayan, yaralanan, şehit düşen ama bir an olsun tereddüt etmeyen her bir askerimize selam olsun. Onlar inanmış güzel insanlardır.

Binli yılların başından beri İslam'ın kılıcı olmuş milletimiz vazife kendisine verildiği günden beri bu uğurda kurbanlar vermekten, fidan çağındaki gençler canlarını feda etmekten çekinmemiştir. Allah; milletimizi bu vazife ile daim kılsın,  bu vazifeden alınan bir kavim haline düşürmesin. Son söz büyük söz ustası, içli şair Arif Nihat Asya'nın dilinden olsun.

Bize güç ver...cihad meydanını, 
Pehlivansız bırakma Allahım! 
Kahraman bekleyen yığınlarını, 
Kahramansız bırakma Allah'ım! 
Bilelim hasma karşı koymasını,

Bizi cansız bırakma Allahım

                                                                                                                        Bayram AKYÜZ

                                                                                                                        Eğitim Yazarı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum