Çözüm için sürece format atılıyor

Çözüm için sürece format atılıyor

Bakan Eker, yeni dönemin kodlarını SABAH'a açıkladı: HDP, PKK güdümünde kalırsa siyasi muhataplıktan çıkar. Teröre taviz verilmeyecek, demokratik süreç devam edecek

HAZAL ATEŞ

Hükümet, Yüksekova, Diyarbakır saldırılarının ardından çözüm sürecine format atma kararı aldı. Diyarbakır olaylarında kriz masasında görev alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Çözüm süreci ne pahasına olursa olsun korunacak. Demokratik sivilleşme adımları devam edecek. Sürecin devamı için eylemsizlik zorunlu" derken HDP'yi de uyardı. Eker, "HDP örgüt güdümünde kalırsa muhataplıktan çıkar. Kafasını kaldırıp, suç olaylarına alet olmayacağını deklere etmeli" dedi. Çözüm sürecine ilişkin güncelleme çalışmalarını ve asayiş olaylarının bölgeye yansımasını SABAH'a anlatan Bakan Eker, şu mesajları verdi:


- BARIŞ İSTEMEYENLER VAR: Türkiye barışa yaklaştıkça rahatsız olanlar var. Birileri Türkiye'nin şiddet, terör olayları ile anılan ülke olmasını istiyor. Çözüm süreci ile birlikte bölgede ciddi bir rahatlama yaşandı, refah düzeyinde artış görüldü. Esnaf para kazanmaya çalıştı. Birileri belli ki bundan rahatsız oluyor. İnsanların yaşamlarını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok.

- DİYARBAKIR OLAYLARI: Son olaylar hepimizi çok sarstı. Diyarbakır sokaklarında son 2 yıldır çatışma olmuyordu, terör unutulmuştu.

- KARŞI TARAF SÖZÜNÜ TUTSUN: Karşı tarafın da taahhüt ettiği gibi sözlerini yerine getirmesi gerekiyor. Devlet otoritesini hiçe sayarak bir şey elde edilemez. Kamu düzenini bozacak tutumlardan kaçınılması lazım.

- EYLEMSİZLİK ZORUNLU: Sürecin sağlıklı ilerlemesi için eylemsizlik zorunlu. Çatışmalı ortamda barış kolay iş değil. Bugün bakıyorsunuz örgüt silah kullanmayı teşvik ediyor. Suç işleme özgürlüğü olamaz. Bu konuda devlet taviz vermez.

- HDP KAFASINI KALDIRSIN: HDP artık kafasını kaldırıp olup bitenleri doğru okumalı. 'Biz barış istiyoruz, bu olaylara alet olmayız' demesi gerekiyor.

- 3 EYLÜL KARARLARI: Bakanlar Kurulu'nun 3 Eylül kararlarının içi dolacak ve kararlar hayata geçirilecek. Bir çözüm süreci mekanizması oluşturuldu. MİT Müsteşarı, Başbakan Yardımcıları, Adalet, İçişleri Bakanı herkesin yapacağı görevler tek tek belirlendi.

HDP randevu bekliyor

HDP heyeti, hükümet kanadı ile görüşmek için randevu beklerken, İmralı'ya ziyaret konusunda da henüz izin çıkmadı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İmralı ziyareti konusunda, "Ortalık yakılıp yıkılırken görüşme taleplerini bir kez daha görüşürüz. Şiddet devam ederse tavrımız farklı olur" demişti.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.