Cuma Tatil Olsa!.

Cuma Tatil Olsa!.

Bugün Cuma. Dün gece miladi yılbaşı olduğu için bugün resmi tatil ilan edildi. Dün gece yılbaşını kutlayanlar bugün iş derdine düşmeyecekler. Görünen o ki, hiç kimse bu tatilin ne için yapıldığını yadırgamıyor. Hatta gayet normal bir durum olarak içselleştirmiş durumda.

Ancak Cuma gününün yılbaşının ertesi olmaktan çok daha derin ve anlamlı başka bir yönü yok mu? Tabi ki, derdi olmayan için Cuma’nın Cumartesi’den ya da Pazar’dan hiçbir farkı yok. Tıpkı Ramazan ayının Haziran ya da Temmuz ayından farkı olmadığı gibi…

Ya derdi olanlar?.. Onların inançlarının, dertlerinin, beklentilerinin hiç mi önemi yok?. Mesela bendeniz inançlı bir birey olarak Cuma gününün diğer günlerden çok farklı olduğuna inanıyorum. Benim peygamberim Cuma gününün, en değerli gün olduğunu ifade buyurmuş. Cuma inananlar nezdinde bir bayram günüdür. Dolayısıyla gönlümüzde ayrı bir yeri vardır.

Cuma gününe anlam katan en önemli unsur Cuma namazıdır ve bu namaz çok yönlüdür. Bireyi kuşattığı gibi toplumu da kuşatan boyutları vardır. Birliği, beraberliği, kardeşliği sembolize eder. Dinimiz için en temel ibadetlerden birisidir.

***

Devlet meselelerini, olurunu olmazını bilemem. Dünyayla entegrasyon vs. gibi zorlukları nedir, bilemem… Ancak inançlı bir vatandaş olarak keşke diyorum, Cuma günü resmi tatil ilan edilse! Bunu canı gönülden temenni ediyorum.  

İyi de, tatil olup da ne olacak? Cuma namazını kılmana bir engel mi var? diyebilirsiniz. Doğru, geçmişte olduğu gibi Cuma namazına gitme engeli yok. Hâlbuki daha düne kadar Cuma saatine ders konulduğu için birçok öğretmen ve öğrenci Cuma namazına gidemiyordu, değil mi?!. Ama hamdolsun şimdi bir engel yok.

Ancak, samimi bir mümin olarak iş güç derdi olmadan, zihnimi başka şeylerle meşgul etmeden Cuma Namazına hazırlansam, zaman sıkıntısı çekmeden ibadetimi yapsam, eşi dostu ziyaret etsem ne olur!. Bunun kime ne zararı olabilir.

Eskiden inanca dair bir düzenlemeden bahsedilince türlü türlü safsatalara, tazyiklere ve aşağılamalara muhatap olurduk. Başörtülü öğrenci ve memur olunamıyordu. Hâlbuki bu engeller ortadan kaldırıldı. Günün sonunda, ülke batmadı, sistem çökmedi, laiklik elden gitmedi.  Şimdi sormak lazım, öğrenci ve memurken soruşturmalarla eğitiminden işinden edilen onca başörtülü mazlumun vebalini kim ödeyecek?.

***

Bırakın ya hû!. Kim neye inanıyorsa inansın. Herkes inancının gereğini yapmakta serbest olsun. Hristiyan rahatça Pazar günü Kilisesine, Musevî Cumartesi günü Havrasına gitsin, ayinlerini yapsın. Onlar kutsal günlerinde iş güç dertleri olmadan rahat rahat ibadet hayatlarına zaman ayırabiliyorlar da, biz neden aynı imkana sahip olamıyoruz?. Şunu da ilave etmek isterim, TC vatandaşı olan farklı din mensuplarına bu günlerde tatil imkânı devam etsin. Ancak bir Müslüman olarak bizler onların kutsal günlerinde değil de kendi kutsal günümüzde günümüzü anlamlı kılsak, değerlendirsek ne olur sanki!.

Dünyanın birçok yerinde, özellikle gelişmiş ülkelerde farklı din mensuplarının bile inanca dair beklentilerine resmi olarak tüm kolaylıklar sağlanıyor. Eğitimden ibadet hayatına kadar birçok alanda bu haklar kanunlarla sağlanmış durumda. Dahası, ülke vatandaşları da -faşist zihniyete sahip olanlar hariç- bunu asla yadırgamıyor. Ne garip değil mi?. Hak, hukuk, karşılıklı anlayış gibi konularda bizim onlara örnek olmamız gerekirken, onları örnek gösteriyoruz.

Kaldı ki, bu yazı ülkemizin bir azınlığının kutsal gününden de bahsetmiyor… Mevzu bahis olan, %99’un kutsal günü!.

***

İnsaf ehli, anlayış sahibi, hakperest kimselere sesleniyorum. Ne olur, duyun bu feryadımı!. Cuma günü inananların kutsalıdır. Dua ve ibadet günümüzü, bayramımızı, Cuma günümüzü, gönül rahatlığıyla geçirmek için bize hediye edin. Bu haldeyken bir yanımız eksik, gönlümüz mahzun, yüreğimiz buruk!.. Unutmayın! Dünyayı imar etmenin yolu gönülleri imar etmekten geçer.

***

Günün Sözü: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopacaktır.” Hz. Muhammed (s.a.s.)

Önceki ve Sonraki Yazılar