1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da toplu açılış töreninde halka hitap etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Diyarbakırlılara seslendi. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın "Diyanet bir israf mekanizmasıdır. Onu kaldıracağız, İnanç İşleri Başkanlığı kuracağız." vaadini sert sözlerle eleştirdi.

KALDIRACAĞIZ DEDİKLERİ DİYANET, KURAN'IN KÜRTÇESİNİ ÇIKARDI
"'Kaldıracağız' dedikleri Diyanet Kuran'ın Kürtçesini çıkardı." diyen Erdoğan, şunları söyledi;

"Çünkü "Ben 78 milyonun Diyaneti'yim" diyor. 60 bine kadar indirmişlerdi. Şu anda imam hatip okullarının öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. Zorla mı ulaştı? Silahla tehdit edilerek mi ulaştı? Eğitim özgürlüğü bu.

Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;

"Diyarbakır coğrafyamızdaki tüm medeniyetlerin merkezinde yer aldı. Şanlı tarihiyle, muhteşem surlarıyla, görkemli camileriyle, nice evliyaya, nice sahabeye, ev sahipliği yapan kutlu topraklarıyla Diyarbakır'ı selamlıyorum. Diyarbakır tarihi boyunca coğrafyamızdaki tüm büyük medeniyetlerin merkezinde yer almış bir şehrimiz. 1376 yıldır bu mübarek beldenin üzerinden ezan sesi eksik olmadı. Fethinden bu yana Diyarbakır’da coğrafyamızda İslam’ın bayraktarlığını yaptı. Sarıkamış'ta, Çanakkale'de bu ülkenin bütün evlatları hep birlikte mücadele verdi. Çanakkale'deki mezar taşlarına bakınca bunu görürsünüz.

KÜRTLERİN TEMSİLCİSİYİZ DİYENLER Mİ KURDU BU ÜNİVERSİTELERİ
2002'de 'olağanüstü hali kaldır bize yeter' dediler. İlk ay olağanüstü hali kaldırdık. Hakkari’de Yüksekova’da 150 yataklı hastanenin açılışını yapacağım, "Gidemezsiniz” dediler. Aynı gün ikinci hastaneyi açacağım, onları da tehdit ettiler, kimse gelemedi. Genç bir bayan doktor yanıma geldi “Biz evlerimize giderken tehdit ediliyoruz. Ne olur hastanenin yanında lojman yapın rahatlayalım. Hemen talimat verdik. Düşünebiliyor musunuz? 'Biz Kürtlerin temsilcisiyiz' diyenler, bu üniversiteleri siz mi kurdunuz? Yavrularımıza bu kitapları siz mi verdiniz? İşadamı buraya yatırım yapmaya çekiniyor, acaba ne zaman burayı bombalarlar diye. Bunlarda insaf yok. Bu mücadeleyi beraber vereceğiz. Veremezsek bu terör örgütünün mensupları cirit atmaya devam eder.

İNANÇLARIMIZLA ADETA OYNAMAYA BAŞLADILAR
Bunlar okulları, camileri yakıyorlar. Çıkmış "Diyanet'i kaldıracağız' diyor. Benim Zaza, Kürt kardeşim dindardır. Şu hale bak. İnançlarımızla adeta oynamaya başladılar. Meydanlara devletin parasıyla çıkıyor. Bu benim en doğal hakkım, yasal hakkım. Yüzde 52'nin oyuyla buraya geldim. Sende yüzde 52 alsaydın sana da saygı duyardım, ama sen saygısızlık yapıyorsun. Bu kadar açık net ortada. Bunların demokrasi bilinci yok. Geçenlerde baktım ki ağabeyi de dağlardaymış hal bu.

Biz sadece Rükuda eğiliriz. Diyarbakır'a son 13 yılda yaptığımız yatırım 19 katrilyon.

MUSLUKTAN KAN AKAN AFİŞLERİ ASANLAR HESABINI VERECEK
Musluktan kan akıyor, kan! Bu afişleri asanlar bunun hesabını verecekler. Siz kan akıtabilirsiniz ama bizim musluklarımızdan pırıl pırıl su akmıştır. Şimdi ne yapıyorlar, tehdit ediyorlar. Kimsenin artık Türkiye'yi bugün geldiği yerden geriye götürmeye gücü yetmez. Buna ne biz, ne de siz izin verirsiniz. Hepiniz sandığa gidin ve demokratik hakkınızı kullanın. "

ensonhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.