1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanlığı'nda ilk kabine toplantısı
Cumhurbaşkanlığı'nda ilk kabine toplantısı

Cumhurbaşkanlığı'nda ilk kabine toplantısı

Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tarihi bir gün yaşanıyor. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı.

A+A-

Türkiye siyasi tarihinde bir ilk yaşanıyor; Türkiye'nin halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplandı. Toplantıya katılan bakanlar 3 no'lu kapıdan giriş yaptı.

Toplantının gündem yoğun; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açış konuşmasıyla başlayacak toplantının, Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlar Kurulu arasında "uyum toplantısı" olması bekleniyor.

ERDOĞAN "İSTİŞARE EKSİK" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Ak Parti Grup Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerine verdiği yemekte, "Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizmasının yeterince işletilemediği" söylemişti.

Erdoğan'ın, bugünkü toplantıda açış konuşmasında istişarelerin daha sağlıklı işletilmesi konusuna değinmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın bu çerçevede Bakanlar Kurulu üyelerine, Saray'da oluşturulan yeni yapı hakkında da bilgi vereceğini belirttiler.

3 NUMARALI KAPIDAN GİRDİLER

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na konukların girdiği 3 numaralı kapıdan giriş yaptı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN YENİ BAŞKANLIKLARINI ANLATACAK

Erdoğan, göreve geldikten sonra yayınladığı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, Cumhurbaşkanlığı'nın çalışma düzenini ve kurumsal yapısını değiştirmişti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'ndaki mevcut Başkanlıklara yeni başkanlıklar eklemiş, böylece Saray'daki Başkanlık sayısı 12'ye çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı'nın kurumsal iç işleyişini düzenleyen dört başkanlık olan, Hukuk işleri, Kanun ve Kararlar, İdari ve Mali İşler ile İnsan Kaynakları başkanlıklarına ek olarak 8 başkanlık daha oluşturuldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki, Erdoğan'a görev alanları konusunda düzenli rapor sunacak olan bu Başkanlıklar şöyle;

* Güvenlik Politikaları Başkanlığı

* Uluslararası İlişkiler Başkanlığı

* Strateji Başkanlığı

* Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı

* Ekonomi izleme ve Koordinasyon Başkanlığı

* Bilgi Teknolojileri Başkanlığı

* Kurumsal İletişim Başkanlığı

* Halkla İlişkiler Başkanlığı

"ALTERNATİF DEĞİL" MESAJI

Yine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Erdoğan Bakanlar Kurulu üyelerine yapacağı açış konuşmasında, bu başkanlıkların "bakanlıklara alternatif olmadıklarını" da vurgulayacak.

BAKANLAR 7 SUNUM YAPACAK

Cumhurbaşkanı'nın başkanlığındaki toplantıda, bakanlar da 7 ayrı konuda sunum yapacaklar.

Buna göre;

* Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomi alanında;

* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm süreci konusunda

* İçişleri Bakanı Efkan Ala, güvenlik, asayiş ve paralel yapıyla mücadele konusunda

* Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Suriye ve Irak'taki son durum konusunda

* Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ithalat ve ihracat rakamları konusunda

* AB Bakanı Volkan Bozkır da Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda sunum yapacaklar

* Ayrıca güvenlikle ilgili üst düzey bürokratlar da, küresel terörizm konusunda bir sunum yapacaklar.

BASIN TOPLANTISINI ARINÇ DÜZENLEYECEK

Erdoğan'ın Başkanlık yaptığı Bakanlar Kurulu'nun ardından, basın toplantısının kim tarafından yapılacağı konusu da uzun süre siyasi kulislerde tartışma konusu olmuştu. Toplantının Saray'da yapılıyor olması nedeniyle, basın toplantısının da Cumhurbaşkanı'nın sözcüsü İbrahim Kalın tarafından gerçekleştirilebileceği görüşü ortaya atılmıştı. Ancak hükümet kaynakları, basın toplantısının her zamanki gibi Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapılacağını açıkladılar


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha önce açıkladığı tarihi toplantıyı bugün gerçekleştiriyor. Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplayacak, toplantıda 2023 hedeflerine ulaşabilmek için Beştepe-Çankaya koordinasyonu ele alınacak. Toplantı saat 11.00'de başlayacak. Milli Güvenlik Kurulu toplantısının yapıldığı salonda gerçekleşecek toplantıya, saat 13.30'da öğle yemeği için ara verilecek. Toplantı sonrasında açıklama, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından Cumhurbaşkanlığı Basın Toplantı Salonu'nda yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından kabine üyelerine yemek verecek.

HÜKÜMETE DESTEK

Beştepe'deki toplantıda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan 12 Başkanlığın çalışma alanları ve hükümete hangi noktalarda destek vereceği detaylı bir şekilde ele alınacak. Cumhurbaşkanlığı'nın yeni yapısının ve çalışma biçiminin kabine üyelerine anlatılacağı toplantıda, bakanlara "gücünüze güç katmak için buradayız" mesajı verilecek. Toplantıda Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı ile Çankaya Köşkü'ne taşınacak Başbakanlık arasındaki istişare ve sinerji ön plana çıkarılacak. 2023 hedeflerinin gündeme geleceği toplantıda, hedeflerin hayata geçmesi için nasıl bir koordinasyon oluşturulacağı ele alınacak. Özellikle dört alanda yapılacak ortak çalışmaların görüşüleceği toplantıda; güvenlik, dış politika, ekonomi ve bilgi teknolojileri başlıkları altında kararlar alınacak. Özellikle ulusal güvenliğin de masaya yatırılacağı toplantıda, Güvenlik Politikalar Başkanlığı'nın çözüm süreci, paralel yapı ile mücadele gibi konular başta olmak üzere hükümete destek niteliğinde yapacağı çalışmalar gündeme gelecek. Erdoğan, büyük önem verdiği çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadele konusundaki çalışmaları yakından takip edeceğine dair bakanlara açıklamalarda bulunması bekleniyor. Uluslararası İlişkiler Başkanlığı'nın da, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin ilgili birimleri ile yapacağı ortak çalışmalar ele alınacak. Ayrıca Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile istişare mekanizması oluşturulacak. Bu başkanlık da hükümetin ekonomi politikaları ile dış yatırımlarına yönelik çalışmalarına destek olmak için strateji ve öneriler geliştirecek. Bilgi Teknolojileri ismiyle kurulacak olan başkanlık da, hükümet ile koordineli çalışmalar yapacak. Türkiye'nin 2023 için hedeflediği teknolojik sıçrama için gerekli alt yapının kurulması için destek niteliğinde çalışmalar yapacak. 

6'NCI CUMHURBAŞKANI

Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı olacak. Daha önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Son toplantı, 12 Mayıs 2000'de, Demirel'in görev süresinin bitimine dört gün kala, Başbakan Bülent Ecevit'i veda ziyaretinin ardından yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.