Cumhurbaşkanlığından son dakika İsrail açıklaması

Cumhurbaşkanlığından son dakika İsrail açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın son dakika yaptığı açıklamada İsrail'e zehir zemberek sözlerle yüklendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın son dakika yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya zehir zemberek sözlerle yanıt verdi.

ZAVALLICA BİR ŞOV

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, "İsrail Başbakanının, Paris’te teröre karşı düzenlenen yürüyüşü kendi siyasi amaçları için istismar etmeye çalışması, Gazze’de öldürülen masum sivillerin hatıralarına saygısızlık olduğu gibi, uluslararası kamuoyuna karşı da zavallıca bir siyasi şov yapma arzusundan başka bir anlam taşımamaktadır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri hakkında yazılı açıklama yayımladı.

Kalın açıklamasında, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile birlikte 12 Ocak’ta Ankara’da düzenledikleri basın toplantısında Filistin’de geçen yıl yaşanan yıkım ve katliamın hafızalarda tazeliğini koruduğuna işaretle, binlerce masum Filistin vatandaşının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırıların etkilerinin bugün de devam ettiğine dikkati çekmiştir."

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Netanyahu'nun İsrail'in Gazze'de katlettiği kadın, çocuk ve gazetecilerin hesabını vermek yerine Fransa’da yaşanan elim terör olayını kınamak üzere gerçekleştirilen yürüyüşe katılma cüretini gösterebilmesini anlaşılamaz bulduğu ifade edilerek İsrail’in 2014 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne karşı sivil, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin düzenlediği saldırılar sonucunda bin 483’ü sivil 2 bin 205 Filistinlinin hayatını kaybettiği ve 11 binden fazla Filistinlinin yaralandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Ölenlerin 521’i çocuk, 283’ü kadındır. İsrail'in saldırıları sonucunda 20 bin Filistinlinin evi tahrip edilmiş, 110 bin kişi evsiz kalmıştır. İsrail’in saldırıları neticesinde 14 gazeteci de hayatını kaybetmiştir. İsrail; BM binalarını, okulları ve hastaneleri bombalamış, yaralıların tedavi edildiği kliniklere bile saldırmaktan geri durmamıştır" ifadesi kullanıldı.

Sahilde oynayan çocukların hunharca katledilmesi, 21. yüzyılda insanlığın hafızasına kara bir leke olarak kazındığı belirtilen açıklamada, "Ayrıca İsrail hükümeti, Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırmış ve 10 vatandaşımızı katletmiştir. Bu katliam bütün dünya tarafından en şiddetli şekilde kınanmıştır" denildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun, Paris’te teröre karşı düzenlenen yürüyüşü kendi siyasi amaçları için istismar etmeye çalışmasının, Gazze’de öldürülen masum sivillerin hatıralarına saygısızlık olduğu gibi, uluslararası kamuoyuna karşı da zavallıca bir siyasi şov yapma arzusundan başka bir anlam taşımadığı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, İsrail Başbakanının 14 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanının kınanması yolunda çağrıda bulunması ve Gazze’de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur."

Kalın, açıklamasında, başta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olmak üzere önde gelen tüm dünya liderlerinin Paris’teki terör olaylarını İslam ile ilişkilendirmekten özenle imtina ettiği bir dönemde, Netanyahu’nun “İslami terör” ifadesini kullanarak bu saldırıları açıkça İslam’la ilişkilendirmeye çalışmasının tek kelimeyle islamofobik bir tavır olduğunun ve kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İsrail Başbakanı’nın Paris saldırısını ve terör karşıtı yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışması esef vericidir ve herkes tarafından kınanmalıdır" ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca İsrail hükümetinin, antisemitizmin arkasına sığınarak başkalarına saldırmak yerine kendi saldırgan ve ırkçı politikalarına son vermesi ve Filistin halkının hak ve hukukuna saygı göstermeyi öğrenmesi gerektiğine dikkati çekildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Paris'teki yürüyüşe katılmasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Hangi yüzle oraya gitti' sözlerine Twitter hesabından yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılan İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında “Sanki tribünde insanlar çok heyecanla onu beklemişler gibi onlara el sallıyor. Hangi yüzle oraya gitti onu da anlamakta zorlanıyorum. Bir defa siz katlettiğiniz yavruların, kadınların hesabını verin” demişti. Netahyahu, Erdoğan'ın sözlerine Twitter hesabından yanıt verdi.

Netanyahu "Paris’teki yürüyüşte İsrail’in temsil edilmemesi gerektiğini söyleyen @RT Erdoğan’ı kınayan herhangi bir dünya lideri henüz görmedim. Utanç verici yorumları uluslararası toplum tarafından reddedilmeli. Teröre karşı savaş ancak ahlaki bir açıklık eşlik ederse başarıya ulaşabilir" mesajını paylaştı.

AVRUPA SESSİZ KALAMAZ

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da, Avrupa'nın Erdoğan'a daha fazla sessiz kalamayacağını savundu, "Avrupa'nın Erdoğan gibi bir anti-Semitik mahalle kabadayısına ve çetesine karşı sessiz kalması bizi 1930'lu yıllara geri götürür" dedi.

internethaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.