1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Danıştay, İnkılap sorusu olmadığı için sınavı iptal etti
Danıştay, İnkılap sorusu olmadığı için sınavı iptal etti

Danıştay, İnkılap sorusu olmadığı için sınavı iptal etti

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı okul müdür yardımcılığı sınavıyla ilgili önemli bir karar verdi. Karara göre, 20 Mart'ta yapılan sınav, Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihinden soru sorulmadığı için iptal edildi.

A+A-

Danıştay, 20 Mart'ta gerçekleştirilen ve 18 Nisan'da açıklanan eğitim kurumları müdür yardımcılığı sınavını, Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihinden soru sorulmadığı için iptal etti.

İptal kararında, Anayasa'nın 42. Maddesinde yer alan, "eğitim ve öğretimin Atatürk İlkeleri ve İnkılapları doğrultusunda olması" gerektiğine dair maddeye atıf yapıldı.

ATATÜRK İLKELERİ YOKSA SINAV DA YOK

Danıştay'ın bu kararına göre, Atatürk İlkelerinden soru sorulmadığı sürece neredeyse hiçbir sınav yapılamayacak.

ANAYASA DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE İNKİLAP TARİHİ ZORUNLU

Danıştay’ın kararı Anayasa’nın 42. maddesine dayandırıldığı için Anayasa değişmediği sürece ilk, orta ve yükseköğrenime ilave olarak eğitim kurumlarına yönetici atamalarında bile Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihinden soru sorulması mecburi olacak.

SEVİNÇLE KARŞILADILAR

İlkokul, ortaokul, lise, üniversitelerde yer alan dersin, eğitim kurumlarına müdür yardımcısı olacak adaylar için de şart koşulması, dini eğitime karşı çıkan ancak bilimsel eğitimi savunduğunu iddia eden Eğitim-İş gibi ulusalcı çevreler tarafından sevinçle karşılandı.

Kaynak: Haber10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.