Davutoğlu bomba müjdeleri verdi!

Davutoğlu bomba müjdeleri verdi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca düzenlenen brifingin ardından açıklama yaptı. Davutoğlu, Türkiye'de 2016 yılında her ilin doğalgazla buluşacağını müjdeledi.

Başbakan Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndaki toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye'nin enerji üreticisi değil coğrafi açıdan önemli bir konumda olduğunu bunun en büyük örneğinin de Tanap projesi olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye'de 2016 yılında her ilin doğalgazla buluşacağını söyledi.

Davutoğlu, Türkiye'nin enerjide ancak nükleer santrallerle avantajlı konuma geçebileceğini ancak 2000'li yıllara kadar bu konuda adım atılamadığını söyledi. 

Davutoğlu, hükümet olarak enerji konusunda bir başka alternatifin de yenilenebilir enerji olduğunu bu konuda da azami potansiyele ulaşılması talimatı verdiğini söyledi. 

Madencilik konusunda da kapsamlı çalışma yapıldığını anlatan Davutoğlu, madencilerin eğitilmesi ve yer altı ve yer üstünde doğabilecek risklerden korunabilmeleri için eğitime çok daha fazla önem verileceğini söyledi.

GAZETECİLERİN SORULARINA CEVAPLAR

Türkiye'nin enerji alanında krizlere karşı durumu, Ukrayna ve Kıbrıs sorunlarının enerjiye yansımalarını değerlendiren Davutoğlu, ülke olarak risklere karşı daha dayanıklı bir yapıda olduğunu, kışa girmeden önce enerji konusunda alınan tedbirleri yerinde görmek için bakanlıkla brifingi daha öne aldığını söyledi. 

Davutoğlu, Kuzey Irak ile yapılan enerji anlaşmasının çok önemli olduğunun günümüzde daha iyi anlaşıldığını belirterek TANAP projesinin de bundan sonraki dönemlerde çok daha fazla önem kazanacağını bu projenin biran önce hayata geçmesi için çaba harcanacağını söyledi. 

Kıbrıs sahasında bulunan bütün kaynaklar sadece belli bir kesimin değil orada var olan tüm kesimindir. Kıbrıs Rum tarafı bu kaynakları tek taraflı olarak bunları kullanmak için çaba sarfetti. Biz bunun mümkün olmayacağını söyledik. Biz buna rağmen Türkiye'den gidecek olan suyun Rum kesimi tarafından da kullanılabileceğini belirttik. 

Barbaros gemimiz orada sismik çalışmasını yapacaktır. Bunun güvenliği ile ilgili gerekli tedbirler alınmıştır. Orada yapılacak tüm çalışmalar Kıbrıs'ın tüm sahipleri tarafından kullanılmalıdır. Türkiye'nin oralarda sismik araştırma hakkı vardır ve bu hakkımızı istediğimiz zaman kullanırız.


BAŞBAKAN DAVUTOĞLU DEVRİM GİBİ KARARLARI AÇIKLADI

Başbakan 
Ahmet Davutoğlu: "Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atama ve sicil bilgileri doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak"

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atama ve sicil bilgileri doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak" dedi.

"Jandarma ve Sahil Güvenlik atamalarında değişiklik"

Davutoğlu, devrim niteliğinde bir adım attıklarını, bunun da Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının atama ve sicil yetkilerinin doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanması olduğunu söyledi.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının İçişleri Bakanlığı'na bağlı olmakla birlikte, bunların düzenlemelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yapıldığını belirten Davutoğlu, "Jandarmada askeri konular hariç bütün diğer konulardaki yetkiler İçişleri Bakanlığı'na verilmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülke güvenliği açısından gözbebeğimiz gibi korumamız gereken çok önemli temel kurumumuzdur. Önümüzdeki hafta inşallah Genelkurmay Başkanlığımızı da ziyaret ederek, doğrudan brifing alacağım. Türkiye'de sivil asker ilişkilerinin sağlam bir zeminde inşa edilmesi milli ve ulusal güvenliğimiz ve demokrasimizin geleceği açısından en temel konulardan biridir" dedi.

Başbakan Davutoğlu, bugüne kadar pek çok reform yaptıklarını ve bundan sonra bu reformları sürdürerek, bütün kurumlar üzerindeki sivil ve demokratik denetimi güçlendireceklerini, bu kurumların kendi alanlarında en etkin hale gelmesi için ne gerekiyorsa bu desteği vermeye devam edeceklerini kaydetti. 

"Jandarma özel bir kıyafet giyecek"

Bu anlamda bu son planlanan değişikliğin gerçek bir reform niteliği taşıdığını ifade eden Davutoğlu, "Ayrıca bunun dış alana yansıması, görünür olması için de bundan sonra jandarmalarımız İçişleri Bakanlığımızın tayini ile özel bir kıyafet giyecekler, özel bir kıyafetle alanda çalışacaklar. Bu anlamda, hem idari işlerlik bakımından hem de toplumsal görünürlük bakımından demokratik, sivil hayatın daha yakın unsurlara halinde çalışmaya devam edecekler" dedi.

Pasaport alacaklara müjde

Pasaport alacakların bundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmeyeceğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi Emniyet kapılarında pasaport ya da ehliyet için beklemeyecek" dedi.

"Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak"

Başbakan Davutoğlu, "Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak. Yani, 'Toplantı gösteri yürüyüşü yapacağız, fikirlerimizi ifade edeceğiz...' Çok güzel, edin. Ama elinize molotof kokteyli aldığınız anda toplantı ve gösteri hakkı biter, şiddet eylemi başlar. O andan itibaren, 'Ben toplantı ve gösteri hakkımı kullanıyorum, bana müdahale edemezsin' diyemez kimse" ifadelerini kullandı.

Dinleme olayları

Başbakan Davutoğlu, "Dinlemeyle ilgili rahatsızlıkların hepimizi nasıl meşgul ettiğini son aylarda biliyoruz. Bu rahatsızlıkları gidermek için her türlü tedbiri alacağız" ifadelerini kullanarak, "Ama eğer herhangi bir suçun önlenmesi için önleyici bir kısa süreli, süreli ve tek bir konuya münhasır önleyici bir istihbarat dinlemesi yapılmışsa ya da mahkeme kararı ile adli bir istihbarat dinlemesi yapılmışsa bu yapılan dinlemelerin hepsi TBMM'de, bütün partilerin katıldığı bir komisyonda değerlendirilecek, raporlandırılacak ve denetim altına alınacak" şeklinde konuştu.

"Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör muamelesi görecekler"

Başbakan Ahmet Davutoğlu: "Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör muamelesi görecekler. Her biri birer teröristtir" dedi.

Gözaltı süresine ilişkin yeni düzenleme

Gözaltı süresine ilişkin yeni düzenlemeye dair Başbakan Davutoğlu, "Bizim getirdiğimiz teklif, Avrupa'daki en düşük uygulamayı alıyor, polis 24 saat tutabilsin, savcı da bunu en fazla 48 saate uzatabilsin ve 4 gün içinde de hakim huzuruna çıkma zorunluluğu zaten var, bu gerçekleşsin" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.