Davutoğlu: Genel Af  ve Özerklik konusu...

Davutoğlu: Genel Af ve Özerklik konusu...

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İtalya Başbakanı Renzi ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

- İtalya Türkiye’nin dördüncü önemli ticari ortağıdır. Ekonomik ilişkileri daha da genişletmek için karşılıklı olarak yatırımları teşvik etmek ve üçüncü ülkelerle birlikte projeler geliştirmek konusunda da bugün birlikte ele aldık. Ayrıca Türkiye’nin Milano EXPO’suna katılma kararını da tekrar değerli dostumla paylaştım.

ORTAK ÜNİVERSİTE FİKRİ

- Türkiye –İtalya arasında Türk-İtalyan üniversitesi kurma fikrini de paylaştık. Böyle bir üniversitenin kurulması tarihi iki köklü imparatorluk geleneğinin yeni nesillerini de bir araya getirecektir.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

- Davutoğlu: Bu tür süreçlerde iki şeyden uzak durulmalı.Birincisi şiddet ve nefret dilinden uzak durulmalı. İç güvenlik reformu özgürlüklerin korunması içindir. Herkes barışçıl istediği gösteriyi yapabilir. Şiddet dilinden uzak durulmalı.

GENEL AF VE ÖZERKLİK KONUSU

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm süreci ile ilgili "Şiddet dilinden herkes uzak durmalı. Genel af, özerklik kesinlikle gündeme gelmemiştir" dedi.

 İtalya Başbakanı Renzi'nin açıklamalarından satır başları:
- Ankara'ya ilk gelişim burada olmaktan son derece mutluyum. Türkiye'ye G 20 başkanlığında başarılar diliyorum. Türkiye dönem başkanlığının yatırımlar konusunda büyük başarılar kaydedeceğine eminim ve İtalya'nın Türkiye'ya yardım edecek.

- İtalya'da en yoğun yılda göçmen sayısı 150 bindi Türkiye 2 milyon mülteciye yardım ediyor uluslararası toplumun bu konuda yardım etmesini istiyoruz. Biz temel hakların herkes için olduğunu düşünüyorum koalisyon güçlerinin güçlü olması gerekiyor ve Türkiye İtalya'nın bu konuda önemli görevleri olabilir. 

- Balkanlar ve Akdeniz İtalya'nın çok önem verdiği bölgeler Türkiye'nin desteği içinde teşekkür ediyorum, Önümüzdeki nesiller için daha fazla yatırım yapmamız gerekir. Türk öğrencilere daha fazla imkanlar sağlanması için görüşeceğiz. Sadece büyük elçiler değil iş adamları ile geldim ve onlardan öğrencilere destek olmalarını istiyorum. 

Kaynak : Haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.